Pilotaż: Bytom odnowa - innowacyjne projekty mieszkaniowe i rozwój inicjatyw społecznych

Bytomski Model Dostępnego Mieszkalnictwa i rozwój inicjatyw społecznych – to główne moduły projektu pilotażowego w zakresie rewitalizacji, jaki nasze miasto realizuje przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju. Projekty pilotażowe realizowane są także w Łodzi i Wałbrzychu

Pilotaż rewitalizacji to modelowe działania, będące swego rodzaju testem na rozwiązanie problemów występujących na obszarach zdegradowanych. Podobne problemy występują w całym kraju, niemniej miasta są różne, dlatego do pilotażu wyznaczono najbardziej zdegradowane miasta znajdujące się w odmiennych regionach kraju: na Górnym Śląsku, Dolnym Śląsku i w centralnej Polsce.

Działania podejmowane w ramach pilotażu rewitalizacji powinny być niestandardowe, innowacyjne. Takie, których jeszcze żadne miasto nie zastosowało.

Po zakończeniu prac dotyczących danego modułu, specjalny raport trafi do Centrum Wiedzy o Rewitalizacji. To internetowa platforma prowadzona przez Ministerstwo Rozwoju, do której dostęp mają inne miasta w Polsce. Zamieszczane są tam informacje na temat realizacji modelowych projektów rewitalizacyjnych.

Na działania bytomskie przeznaczono 5 mln zł. Pochodzą one z Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.

Do pilotażu Bytom został zaproszony w listopadzie 20015 roku. Od tego czasu pracowano nad koncepcją projektu pilotażowego, a jednocześnie – nad Gminnym Programem Rewitalizacji. Umowa na pilotaż rewitalizacji została podpisana w grudniu 2016 roku.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij