Rewitalizacja w perspektywie unijnej 2014 – 2020 to przede wszystkim poprawa jakości życia osób wykluczonych. Ma ona polegać na wskazywaniu drogi, jak wyjść ze stanu kryzysowego, ograniczyć pomoc finansową, z jakiej przez lata korzystały osoby wykluczone społecznie i dać odpowiednie narzędzia do zmiany dotychczasowego życia.
Trzeba to bardzo głośno powtarzać – to już ostatnia perspektywa unijna, w ramach której tak duża ilość pieniędzy popłynęła do Polski. Kolejne nie będą dla nas już takie korzystne. Przedstawiciele instytucji unijnych podkreślają – w ciągu najbliższych kilku lat miasta muszą wypracować mechanizmy wyciągania ludzi ze stanu kryzysowego, wdrożone w tej perspektywie projekty muszą by skonstruowane w taki sposób, by realizowane były przez następne lata, już bez unijnej pomocy.
W Bytomiu z różnych form wsparcia korzysta bardzo dużo osób, zwłaszcza zamieszkujących obszar wytypowany do pilotażu rewitalizacji. To sytuacja niezmienna od lat, dlatego najpierw trzeba będzie kompleksowo zbadać przyczyny tej sytuacji. Badanie obejmie realizowane w naszym mieście projekty społeczne, które, zgodnie z raportem Najwyższej Izby Kontroli z 2016 roku, nie przyniosły efektów.
Następnie powołany zostanie specjalny fundusz regrantingowy, po czym poszukamy partnera, który pomoże nam rozdysponować te środki – przygotuje konkurs, dopilnuje właściwego rozliczenia dotacji (regranting to forma wsparcia grantowego, znana na całym świecie).
Zależy nam, żeby do konkursów o granty zgłaszali się pomysłowi ludzie, którzy będą wiedzieli, jak ożywić przestrzeń wokół siebie, poprawić relacje sąsiedzkie, albo znajdą ciekawy sposób na zaadaptowanie nieużywanego lokalu.
Chodzi przede wszystkim o to, by były to pomysły niestandardowe, dlatego ogłosimy również ogólnopolski konkurs na pomysły na innowacyjne projekty społeczne. Będą one musiały być dopasowane do wyników badań przeprowadzonych na początku modułu Rozwoju inicjatyw społecznych. Konkurs ogłoszony będzie w 10 kategoriach, na nagrodą będzie wynagrodzenie za opracowanie wniosku wraz z potrzebną dokumentacją.
Niewykluczone, że innowacyjne pomysły doczekają się realizacji. Pomożemy zwycięzcom konkursu skontaktować się z podmiotami zainteresowanymi projektem i przełożyć pomysł na wnioski o dofinansowanie w ramach RPO.
listopad 2017 r./ Sąsiedzkie spotkania przy grach planszowych
grudzień 2017 r./ Podwórko jako centrum sąsiedzkie
grudzień 2017 r./ Zimowe spotkania sąsiedzkie „Zrób sobie prezent”
grudzień 2017 r./ „Przekazanie Światła”
grudzień 2017 r./ Wystawa „Bytomskie Kamienice”