Ruszamy z kolejnymi działaniami w ramach pilotażu rewitalizacji. 27 lipca o 17.00 na Rynku czekać będą na wszystkich zainteresowanych konsultanci, którzy w kwartałach pilotażu prowadzić będą spotkania i warsztaty.
Na Rynku staną namioty, a przy nich będzie można porozmawiać z przedstawicielami: Towarzystwa Urbanistów Polskich, Stowarzyszenia Napraw Sobie Miasto oraz Centrum Doradztwa Strategicznego. Zapraszamy na Rynek interesariuszy rewitalizacji, to znaczy wszystkich zainteresowanych zmianami w mieście, bo trzeba pamiętać, że zmiany przestrzeni, które wypracujemy w kwartałach pilotażu, dotyczyć będą każdego.
Wszyscy, którzy w czwartek przyjdą na Rynek będą mogli na specjalnych planszach spisywać problemy występujące w swoim otoczeniu i proponować ich rozwiązania. Na mapach będzie można zapoznać się z lokalizacjami pilotażu rewitalizacji. Mamy nadzieję na spotkanie z naszymi znajomymi, którzy brali udział w warsztatach rok temu w podobszarach rewitalizacji – podkreśla Karolina Czuwara z Towarzystwa Urbanistów Polskich. Przypomnimy bytomianom, jakie projekty wypracowaliśmy podczas ubiegłorocznych warsztatów Być może będą mieli jakieś nowe pomysły.
Wszyscy konsultanci będą razem dostępni podczas czwartkowego spotkania na Rynku. Później będą zapraszać bytomian na spotkania w kwartałach pilotażu. Planują warsztaty plenerowe, ale nie tylko. Dotrą też do uczęszczanych przez bytomian miejsc, zajrzą do osiedlowego sklepiku, po wakacjach rozmawiać będą z uczniami w szkołach, czasem zapukają do drzwi.
O wszystkich spotkaniach informować będą z wyprzedzeniem, zwracajcie uwagę na ulotki i plakaty. Informacje pojawią się również na naszej stronie i profilu fb.
Przypomnijmy, Stowarzyszenie Towarzystwo Urbanistów Polskich, Fundacja Napraw Sobie Miasto i firma Centrum Doradztwa Strategicznego to podmioty, zajmujące się na co dzień partycypacją społeczną. Zostały wyłonione w przetargu ogłoszonym przez miasto. Będą planować wspólnie z mieszkańcami przestrzeń w kwartałach pilotażu, m.in. metodą „Planning fo real”.
I tak: Stowarzyszenie Towarzystwo Urbanistów Polskich będzie zajmować się lokalizacjami nr 1 i 5 (kwartały: 7, 8, 9, 10, 22, 23, 24, 25). Działania Fundacji Napraw Sobie Miasto obejmą lokalizacje nr: 2, 3 i 6 (kwartały 21, 40, 39, 41 i teren po byłym zakładzie zabytkowej Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej przy ul. Brzezińskiej). Natomiast Centrum Doradztwa Strategicznego będzie pracować w lokalizacji nr 4 (kwartały 42, 43).
Zobacz mapę kwartałów pilotażu rewitalizacji
Założeniem prac jest, by w każdej lokalizacji wyłonił się lokalny lider, który będzie koordynował pracę nad realizacją pomysłów wypracowanych podczas warsztatów.
Chodzi przede wszystkim o inicjatywy lokalne, które pozwolą mieszkańcom bardziej się zintegrować.
„Wdrażanie działań stymulujących szerokie zastosowanie narzędzi partycypacji społecznej rewitalizacji” w 6 lokalizacjach pilotażowych (5 lokalizacji w Śródmieściu oraz jedna na terenie po byłym zakładzie zabytkowej Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej przy ul. Brzezińskiej) realizowane jest w ramach projektu pilotażowego pn. „Bytom Odnowa – innowacyjne projekty mieszkaniowe i rozwój inicjatyw społecznych” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.
Na zdjęciu: ubiegłoroczne warsztaty w podobszarach rewitalizacji.