Stowarzyszenie Towarzystwo Urbanistów Polskich, Fundacja Napraw Sobie Miasto i firma Centrum Doradztwa Strategicznego będą planować z mieszkańcami przestrzeń w kwartałach pilotażu rewitalizacji. Te trzy podmioty, zajmujące się na co dzień partycypacją społeczną, zostały wyłonione w przetargu ogłoszonym przez miasto. Działania m.in. metodą „Planning fo real” zaczną się jeszcze w lipcu.
Przypomnijmy, „Planing for real” to metoda wymyślona w Wielkiej Brytanii. Dzięki niej można dowiedzieć się, czego konkretnie chcą mieszkańcy (użytkownicy danego terenu). Dotyczy to niemal każdej dziedziny życia, począwszy od umiejscowienia ścieżek, chodników, dróg rowerowych, lokalizację sklepów, a skończywszy na planach związanych z dużymi inwestycjami, mającymi wpływ na rozwój dużych obszarów.
Mieszkańcy są zapraszani do dyskusji o tym, jak żyje się im na danym terenie i pytani o to, co zrobić, by poprawić jakość ich codziennego życia. Swoje oczekiwania mogą spisywać na kartkach i umieszczać na specjalnych w tym celu budowanych makietach. Takie makiety powstaną też na obszarze pilotażowym. Kwartały pilotażu podzielone zostały na 6 lokalizacji.
I tak: Stowarzyszenie Towarzystwo Urbanistów Polskich będzie zajmować się lokalizacjami nr 1 i 5 (kwartały: 7, 8, 9, 10, 22, 23, 24, 25). Działania Fundacji Napraw Sobie Miasto obejmą lokalizacje nr: 2, 3 i 6 (kwartały 21, 40, 39, 41 i teren po byłym zakładzie zabytkowej Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej przy ul. Brzezińskiej). Natomiast Centrum Doradztwa Strategicznego będzie pracować w lokalizacji nr 4 (kwartały 42, 43).
W każdej lokalizacji będzie szereg spotkań: warsztaty plenerowe, spacery studyjne, zajęcia dla dzieci. Liczymy na udział w warsztatach mieszkańców całego miasta – mówi Izabela Domogała, koordynator projektu pilotażowego. Bardzo zależy nam na obecności organizacji pozarządowych. Chcielibyśmy, by w każdej lokalizacji wyłonił się lokalny lider, który będzie koordynował pracę nad realizacją pomysłów wypracowanych podczas warsztatów. Mamy nadzieję, że wypracujemy co najmniej po dwie inicjatywy lokalne w każdej lokalizacji, które pozwolą mieszkańcom bardziej się zintegrować.
Ogłoszenie o miejscu i terminach spotkań będą pojawiać się w lokalnej prasie, parafiach, na ulotkach i plakatach. Będziemy informować o tym także na naszej stronie i fecebookowym profilu.
Inicjatywa Napraw Sobie Miasto powstała w kwietniu 2010 r. Zaczęto od umycia dworca Katowice Ligota, a ta akcja zainspirowała innych ludzi do realizacji podobnych pomysłów. Z pierwszych doświadczeń związanych z zaangażowaniem w sprawy publiczne zrodziła się idea organizacji pozarządowej, dlatego w 2012 r. powołano do życia Fundację Napraw Sobie Miasto. Dziś w działania fundacji zaangażowanych jest kilkadziesiąt osób.
Towarzystwa Urbanistów Polskich to organizacja z wieloletnim doświadczeniem. Od 1923 roku jej członkowie zajmują się problematyką polskich miast, działają na rzecz ulepszenia polskiej przestrzeni, by była ona atrakcyjna i konkurencyjna we współczesnym świecie. Liczy obecnie ok. 1000 członków w całym kraju, w kilkunastu oddziałach regionalnych. W ubiegłym roku członkowie stowarzyszenia prowadzili konsultacje w bytomskim Śródmieściu, w podobszarach rewitalizacji.
Centrum Doradztwa Strategicznego (CDS) jest firmą konsultingowo - badawczą działającą w zakresie planowania i zarządzania strategicznego oraz doradztwa głównie dla instytucji publicznych. Firma posiada status instytucji szkoleniowej, jest wpisana do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia jako agencja poradnictwa zawodowego i agencja doradztwa personalnego. Zatrudnia na stałe lub do realizacji konkretnych projektów kilkudziesięciu konsultantów, ekspertów, trenerów, wykładowców. CDS korzysta również z usług doradców brytyjskich (Redshaw Associates, Stevens & Associates - rekomendowanych przez The British Council) oraz amerykańskich (firmy Berman Group rekomendowanej przez USAID).