Trwają konsultacje społeczne delimitacji obszaru rewitalizacji.

11.02.2016

8 lutego br. odbyło się pierwsze spotkanie z interesariuszami.

Do 2 marca można zgłaszać uwagi dotyczące obszarów zdegradowanych, które poddane zostaną rewitalizacji. Po kilku tygodniach analiz i pracy z mieszkańcami, tereny te wyznaczyli eksperci Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytutu Rozwoju Miast w Krakowie, którzy doradzają Bytomiowi w procesie rewitalizacji.
Od ponad dwóch lat trwają w Bytomiu prace związane z odnową miasta w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji.  Komisja Europejska uznała, że Bytom wraz z Łodzią i Wałbrzychem są najbardziej problematycznymi miastami w Unii Europejskiej i wymagają szczególnego wsparcia. W 2013 roku zdecydowano, że Bytom otrzyma 100 milionów euro na rewitalizację. Musi jednak spełnić kilka warunków.
 
8 lutego br. w Urzędzie Miejskim w Bytomiu odbyło się spotkanie otwarte z interesariuszami rewitalizacji, umożliwiające omówienie propozycji wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji miasta Bytomia, a także wyrażenie uwag, opinii i propozycji.

Aby otrzymać środki musimy stworzyć Gminny Program Rewitalizacji, a nie możemy tego zrobić, dopóki nie wyznaczymy obszarów zdegradowanych  - mówiła podczas spotkania Izabela Domogała, naczelnik Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich. Te, które opracowali dla nas eksperci nieznacznie różnią się od obszarów, które wyznaczyliśmy prawie dwa lata temu. W tym czasie rząd uchwalił Ustawę o rewitalizacji, a ta jasno określa, że obszar zdegradowany to taki, w którym występują problemy społeczne, a także: degradacja gospodarcza, przestrzenna czy na przykład mieszkaniowa.

Pracownicy Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytutu Rozwoju Miast przeanalizowali problemy występujące na terenie Bytomia i wyznaczyli 23 jednostki urbanistyczne, które przebadali pod kątem: ubóstwa, bezrobocia, warunków mieszkaniowych, aktywności gospodarczej. (Jednostka urbanistyczna to zwarty obszar, zamieszkany przez ludzi, z infrastrukturą uzupełniającą).

Wyodrębniono 9 jednostek, w których kumuluje się najwięcej problemów: Rozbark, Śródmieście Północ, Śródmieście Zachód, Śródmieście Starówkę, Stare Miechowice, Bobrek, Karb, Kolonię Zgorzelec i południową część Łagiewnik. Tereny te zamieszkuje prawie 40% bytomian, ustawa jednak mówi, że obszar zdegradowany może być zamieszkiwany przez nie więcej niż  30% ludności. Zdecydowano zatem o niewłączaniu do obszaru zdegradowanego Łagiewnik i Starych Miechowic i Karbia, jako że są to najmniejsze, niepodzielne jednostki urbanistyczne.

Dalsze analizy obszaru wyznaczonego do rewitalizacji otworzyły ekspertom kolejną furtkę. Wytypowane jednostki to niespełna 6% powierzchni miasta. Tymczasem obszarem rewitalizacji może być objętych 20 %, dlatego zdecydowano o włączeniu do obszarów zdegradowanych miejsc niezamieszkałych: terenów dawnych kopalń Szombierki i Centrum, Elektrociepłowni Szombierki, zakładów Orła Białego, Wzgórza Małgorzatki, Parku Ludowego w Miechowicach i Żabich Dołów.

Wybierając do tego szczególnego obszaru Szyb Krystyna, Wąskotorówkę czy Elektrociepłownię Szombierki, eksperci dali jasny sygnał – to miejsca naznaczone przemysłem, w których dalej można lokować zakłady produkcyjne, dające ludziom zatrudnienie. To z kolei może wyciągnąć miasto z zapaści – mówi Izabela Domogała. Nie ma obawy o kwestie własnościowe tych terenów. Ustawa o rewitalizacji daje miastom możliwość wywłaszczania miejsc o nieuregulowanym stanie prawnym. Z kolei, wpisanie do obszaru zdegradowanego - terenu nienależącego do gminy, stwarza jego właścicielom większe szanse na pozyskanie środków unijnych na inwestycje. Różne podmioty będą mogły się starać o środki z różnych funduszy – mówi Wojciech Jarczewski, kierownik Instytutu Rozwoju Miast. Te 100 milionów euro, które jest zabezpieczone w programie operacyjnym (RPO) to ważne źródło finansowania, ale ministerstwo od dawna zapowiada że wytyczną do różnych konkursów na finansowanie będą dodatkowe punkty dla tych projektów, które są realizowane w obszarach rewitalizacji – mówi Jarczewski. Oczywiście najłatwiejszym procesem finansowania projektów jest RPO, ale również z innych źródeł będą stworzone możliwości pozyskania środków.

Z efektem pracy ekspertów można zapoznać się wchodząc na nasz poprzedni artykuł pt. Jak konsultować obszar rewitalizacji  albo z Biuletynu Informacji Publicznej UM. Tam znajdują się specjalne mapy przygotowane przez Wydział Geodezji. Są one bardzo szczegółowe i pozwalają zainteresowanym dokładnie zapoznać się z wydzielonym obszarem – zapewnia Wojciech Jeszka, naczelnik Wydziału Geodezji.

Czekamy na uwagi wszystkich osób zainteresowanych rewitalizacją Bytomia – zapewnia Izabela Domogała. Gdyby ktoś chciał zaproponować do obszaru zdegradowanego jakiś teren, musi to uzasadnić i wskazać, jakie inwestycje miałyby być tam realizowane oraz w jaki sposób przyczynią się do rozwiązania problemów społecznych występujących w obszarach zamieszkałych.

Dokumenty można też pobrać w:

  • sekretariacie Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miejskiego w Bytomiu, 41-902 Bytom, (budynek z windą przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych), ul. Parkowa 2, pok. 227 I piętro, w poniedziałki od 7.30 do 17.30, od wtorku do piątku od 7.30 do 15.00
  • Referacie Obsługi Klastra Rewitalizacji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi UM, Rynek 26/5, IV piętro (budynek z windą przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych) od poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.00.

Uwagi można zgłaszać mailowo, osobiście lub za pomocą platformy bytomskich konsultacji społecznych.

 

{Gallery dir='Spotkanie-informacyjne-8-02-2016'}

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij