Pomysłodawcą projektu jest Centrum Doradztwa Strategicznego z Krakowa, które oprócz Bytomia zaprosiło do współpracy jeszcze Wałbrzych i Rybnik. Aby pozyskać pieniądze na jego realizację, musieliśmy zaproponować innowacyjne rozwiązanie społecznego problemu, a takim niewątpliwie jest samotność osób starszych - mówi Ewelina Romuzga z CDS. Wzorowaliśmy się na jednym z projektów funkcjonujących w Łotwie.
Polega on na stworzeniu telefonicznej centrali, w której dyżurują starsze osoby (najczęściej na emeryturze) i udzielają porad innym seniorom. Zakres jest dość rozległy - od namiarów na różne instytucje, przez informacje na temat wydarzeń w mieście, po rozmowy o problemach. Call center prowadzone jest w Dziennym Centrum Pobytu „Ridzene”. Funkcjonuje ono od poniedziałku do piątku od 10.00 do 14.00, a dyżury pełni 30 wolontariuszy. Do stworzenia telefonicznego centrum porad wystarczyło pomieszczenie wyposażone w trzy telefony oraz komputer. Pomysł jest bardzo prosty i satysfakcjonujący obie strony - mówi Ewelina Romuzga. Wolontariusze podkreślają, że dzięki temu czują się potrzebni, będąc na emeryturze.
Do końca 2019 roku, wspólnie z seniorami, wypracowywane będą zasady, na jakich call center dla seniorów będzie funkcjonowało w Bytomiu. Chcemy dopasować je do potrzeb danego miasta - zaznacza Romuzga. Można rozszerzyć ofertę o dyżury ekspertów. Na przykład policjantów udzielających porad z zakresu bezpieczeństwa. Telefoniczne centrum pomocy dla seniorów ma zostać uruchomione w 2020 roku.
Pomysłami na funkcjonującą w stolicy Łotwy opiekę nad seniorami, podzielono się z przedstawicielami polskich miast podczas wizyty studyjnej w Rydze. Odbyła się ona pod koniec lutego. Opowiadano m.in. o Dziennym Domu Pobytu dla Seniorów “Abelzieds”, w którym organizowane są różnorodne zajęcia prowadzone m.in. przez seniorów, a nie przez wykwalifikowanych instruktorów. Pobyt w ośrodku jest nieodpłatny, a z wyposażonych pomieszczeń mogą korzystać nie tylko seniorzy, ale również dzieci, młodzież i osoby dorosłe (pracujące).
Projekt "Halo Aktywni 60+" otrzymał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.