Społecznicy Torunia odmieniają miasto

12.06.2018

Jak uratować XV-wieczną kamienicę dzięki ekonomii społecznej? Co seniorzy mogą zaoferować młodym i jak zrobić święto ulicy bez angażowania instytucji publicznych? Organizacje pozarządowe z Torunia dzieliły się z nami swoimi doświadczeniami. Bytom z wizytą w Toruniu w ramach projektu pilotażowego rewitalizacji.

Jak uratować XV-wieczną kamienicę dzięki ekonomii społecznej? Co seniorzy mogą zaoferować młodym i jak zrobić święto ulicy bez angażowania instytucji publicznych? Organizacje pozarządowe z Torunia dzieliły się z nami swoimi doświadczeniami. Bytom z wizytą w Toruniu w ramach projektu pilotażowego rewitalizacji.

Jednym z miejsc, które wyróżniają na toruńskiej starówce jest pochodząca z XV wieku kamienica przy ul. Mostowej 6. Jest przykładem tego, jak zaangażowanie społeczników może odmienić losy skazanego na zagładę budynku. Nie dość, że zniszczył go upływ czasu, to jeszcze w 2007 roku wybuchł tam pożar. W 2016 roku zarząd nad budynkiem przejęła Fundacja Studio M6. Na początek uruchomiła tam kawiarnię w stylu ruin cafe – to znaczy wnętrza są surowe, zachowano oryginalne detale architektoniczne.

Fundacja Studio M6 zatrudnia osoby z trzeciego profilu bezrobocia – nieporadne życiowo i niepełnosprawne, które prowadzą kawiarnię, wykonują prace konserwatorskie.

By ściągnąć tu jak najwięcej torunian, postanowiono organizować pchle targi. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania organizatorów – pierwszy z nich odwiedziło ok. 1000 osób! Targi w ruinach kamienicy odbywają się cyklicznie, przyciągają artystów i osoby wrażliwe na sztukę. Rewitalizacja tego budynku znalazła się w propozycjach do gminnego programu rewitalizacji. Fundacja chce pozyskać pieniądze na remont kamienicy i działania społeczne.

Innym ciekawym przedsięwzięciem wpisanym do gminnego programu rewitalizacji Torunia są działania Kamienicy Inicjatyw prowadzonej przez Fundację Archipelag Inicjatyw. To wyjątkowe miejsce, które łączy seniorów i rodziny wielopokoleniowe. Tu korzysta się z doświadczeń życiowych ludzi starszych i ich wolnego czasu. Seniorzy pomagają najmłodszym odrabiać lekcje, prowadzą warsztaty rękodzieła, ale organizują też czas dla siebie. Są dyskusyjne kluby książki, zajęcia muzyczne i wycieczki. Klub cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Miesięcznie przewija się tu ok. 300 starszych torunian. Na spotkania wprowadzono zapisy.

Równie dużym zainteresowaniem Kamienica Inicjatyw cieszy się wśród rodzin wielopokoleniowych. Dla nich też prowadzone są cykliczne wydarzenia kulturalno-sportowe, zajęcia muzyczne czy nauka języka angielskiego. Pracownicy Fundacji Archipelag Inicjatyw kładą duży nacisk na to, by zachęcić do udziału w spotkaniach młode mamy. Chodzi o to, by wyszły z domu i dzieliły się doświadczeniami. Bywalcy Kamienicy Inicjatyw integrują się także podczas rodzinnych pikników.

Działania społeczne prowadzi też kolejna toruńska fundacja – Fabryka UTU. Działa na terenie dzielnicy Podgórz. Miejscu, które niegdyś było bardzo bogatą dzielnicą, dziś charakteryzuje ją występowanie problemów społecznych, takich jak bezrobocie czy niewydolność wychowawcza. Fundacja prowadzi w Podgórzu dom kultury, do którego codziennie przychodzą na różnorodne zajęcia dzieci z całej dzielnicy. Mogą odrabiać tam lekcje, rozwijać swoje zainteresowanie artystyczne, uczą się również angielskiego (w lekcjach bierze udział aż 60 osób!). Co ciekawe, tę umiejętność wykorzystują w trakcie wizyt zagranicznych wolontariuszy. Fabryka UTU zaprasza do domu kultury także psychologa, który pracuje nie tylko z dziećmi, ale także ich rodzicami. Fundacja organizuje co roku święto dzielnicy. Włączają się w to wszystkie organizacje, kluby sportowe czy osoby prywatne, proponując różne formy spędzania wolnego czasu. Zarówno remont kamienicy, w której Fabryka Utu prowadzi Dom Kultury, jak i projekty fundacji wpisane są do gminnego programu rewitalizacji Torunia.

 

 

Wymiana dobrych praktyk wpisuje się w projekt pilotażowy rewitalizacji „Bytom od nowa. Innowacyjne projekty mieszkaniowe i rozwój inicjatyw społecznych”. Jest elementem modułu: „Wzmocnienie zdolności instytucjonalnej miasta do przeprowadzania działań rewitalizacyjnych”.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij