Kiedyś mieściła się tam przychodnia, a jeszcze wcześniej biblioteka i zakład aktywizacji dla osób niewidomych. Wyremontowany za 63 tys. zł. lokal przy ul. Powstańców Warszawskich 38/1 nadal będzie służył bytomianom, dzięki realizowanemu przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i Fundację Inicjatywa unijnemu projektowi By-PAS Bytomska Pracownia Aktywności Społecznej. Uroczyste otwarcie pracowni zaplanowano na poniedziałek, 4 kwietnia.
Przypomnijmy, że celem By-PAS, który wpisuje się w rewitalizację społeczną Bytomia, jest w głównej mierze aktywizacja i poprawa zdolności do zatrudnienia osób dotkniętych wykluczeniem. Z pomocy skorzysta prawie 600 osób dotkniętych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym w mieście.
Ważnym elementem By- PAS jest wprowadzenie modelu pracy grupowej metodą działań środowiskowych, dlatego też w pomoc przy realizacji przedsięwzięcia włączyła się Fundacja Inicjatywa. Działająca w naszym mieście fundacja od kilku lat stara się aktywnie wspierać rozwój polityki społecznej szczególnie obszarach, w których jednostki miejskie mogą je realizować w partnerstwie.
W nowym, 122 metrowym lokalu, animatorzy Fundacji Inicjatywa będą pobudzać aktywność wśród osób najbardziej oddalonych od rynku pracy i jednocześnie wspierać w problemach rodzinnych, środowiskowych czy prawnych.
Choć miasto przekazało nam lokal w dość dobrym stanie, niezbędny był gruntowny remont. Wymieniliśmy wszystkie instalacje począwszy od elektrycznej po grzewczą. Wybraliśmy niekonwencjonalne kolory farb, nadając miejscu ciekawy charakter. Chcieliśmy, by lokal nie kojarzył się ludziom z szarością urzędów. To pierwszy krok, by przełamywać bariery i tworzyć dobrą i przyjazną atmosferę – mówi Jakub Janiak, prezes Fundacji Inicjatywa.
Pierwsze zajęcia ruszą 18 kwietnia i wezmą w nich udział cztery 10-osobowe grupy. Program zajęć będzie uzależniony od rodzaju problemów, z jakimi borykają się uczestnicy projektu i będzie dopasowany do potrzeb odbiorcy.
Przy aktywnej współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Bytomiu przez cały marzec spotykaliśmy się z mieszkańcami wszystkich bytomskich dzielnic. Wśród uczestników wyłoniliśmy liderów, z którymi będziemy pracować nad tym, jak zintegrować ich środowiska lokalne, przekuć gotowe pomysły na rzeczywistość. A tych wbrew pozorom jest dużo. Począwszy od sąsiedzkiego malowania klatki schodowej czy zagospodarowania skweru na swoim osiedlu do pomysłów na odrestaurowanie wspólnego przejścia podziemnego czy stworzenia miejsca na wyprowadzanie psów - mówi Jakub Janiak.
W ramach projektu funkcjonować będzie jeszcze jedna siedziba, w której swoje działania skupi zespół projektowy MOPR przy ul. Piłsudskiego 67. W zależności od predyspozycji i zainteresowań uczestników dobierana będzie tematyka zajęć.
Projekt realizowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (RPO WSL 2014-2020).
Rusza Bytomska Pracownia Aktywności Społecznej
01.04.2016
Uroczyste otwarcie pracowni zaplanowano na poniedziałek, 4 kwietnia