Bytom i Wałbrzych rozpoczynają pilotaż rewitalizacji. W Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju 16 października podpisane zostały dokumenty, które uruchamiają procedury doradcze wybranych przez MIiR ekspertów. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Bytomia i Wałbrzycha.
Zadaniem pilotażu jest wypracowanie i testowanie nowych, modelowych, ambitnych i wzorcowych działań. Miasta, które dotknął kryzys gospodarczej transformacji, z jednej strony mają dużo cech wspólnych, z drugiej - bardzo się od siebie różnią, dlatego pilotaż ma być zróżnicowany.
Modelowe działania, które zostaną wypracowane w trakcie pilotażu będą kompendium wiedzy o rewitalizacji. W dokumencie zawarte zostaną nie tylko pozytywne wnioski. Będzie on zawierać też przykłady, których nie udało się zrealizować czy rozwiązać.
Pilotaż można scharakteryzować trzema hasłami:
• transparentność – dokumentacja wypracowana wspólnie z ekspertami musi być przejrzysta i dostępna dla wszystkich zainteresowanych miast w Polsce,
• partycypacja – proces rewitalizacji ma opierać się na współpracy wszystkich zainteresowanych nią podmiotów,
• koncentracja – rewitalizacja obejmuje 20% powierzchni miasta, zamieszkałych przez 30% mieszkańców.
Programem pilotażowym rewitalizacji objęta jest także Łódź, jednak dla tego miasta eksperci byli wybrani już wcześniej. Bytom i Wałbrzych wstrzymane były z działaniami do momentu wyboru ekspertów. Naszemu miastu doradzać będą eksperci Instytutu Rozwoju Miast i Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ciągu kilku najbliższych dni przyjadą do Bytomia, by wypracować harmonogram prac.
Nie czekaliśmy na ekspertów z założonymi rękami – mówił Lucjan Goczoł, kierownik Referatu Strategii i Funduszy Europejskich UM. Nasi geodeci opracowali na przykład narzędzie, dzięki któremu wiemy, w których miejscach kumuluje się najwięcej negatywnych zjawisk (m.in. bezrobocie czy uzależnienie od pomocy społecznej) – to węzeł infrastruktury informacji przestrzennej.
Goczoł podkreślił też, że Bytom powinien dążyć do rewitalizacji gospodarczej. Społeczny aspekt rewitalizacji jest bardzo ważny – mówił. Jednak trzeba pamiętać, że w naszym mieście zniszczona została baza gospodarcza, musimy ją odbudować i zagospodarować tereny poprzemysłowe. Jeśli skoncentrujemy się na rewitalizacji gospodarczej, mamy większe szanse na trwałość efektów.