Rozbark, jak się żyje?

10.06.2016

Rozbark jest im znany i bardzo bliski. Od lat działają społecznie na tym terenie. Teraz pytają mieszkańców, jak powinno się zmienić ich najbliższe otoczenie.

 

Rozbark jest im znany i bardzo bliski. Od lat działają społecznie na tym terenie. Teraz pytają mieszkańców, jak powinno się zmienić ich najbliższe otoczenie. Stowarzyszenie Miasto dla Mieszkańców prowadzi konsultacje społeczne związane ze zbliżająca się rewitalizacją miasta.

Można ich spotkać w centralnych częściach dzielnicy, zapraszają też na warsztaty. Choć członkowie stowarzyszenia mieszkają i na co dzień inicjują aktywność społeczną w Bytomiu, zapowiadają, że ich zdanie na temat tego, jak ma wyglądać w przyszłości dzielnica, nie ma podczas konsultacji żadnego znaczenia.

Można spotkać ich tam, gdzie toczy się życie dzielnicy. Rozdają ulotki po niedzielnych mszach w kościele św. Jacka, wykorzystują sobotni ruch przy marketach spożywczych, odwiedzają skwery, zaczepiają przechodniów na ulicach. Chcielibyśmy zaktywizować mieszkańców, włączyć ich do współdecydowania o swoim najbliższym otoczeniu – mówi Piotr Jakoweńko z MDM. Bo najgorzej jest, jak nikomu na niczym nie zależy – dodaje.

Choć aktywizacja lokalnej społeczności nie jest rzeczą łatwą, to jednak udaje się. Przykładem tego jest m.in. ulica Mickiewicza, która w opinii wielu osób, zmienia się na lepsze. Jest to możliwe dzięki temu, że w budynkach zawiązały się wspólnoty, a lokatorzy większą uwagę przywiązują do porządku na podwórkach, chodnikach i klatkach schodowych. MDM organizuje też sąsiedzkie pikniki i spacery poznawcze po tej bogatej historycznie ulicy.

Jakie problemy i jakie potrzeby mają mieszkańcy Rozbarku? Rozmawiają o tym podczas warsztatów. Kolejne już w sobotę, 11 czerwca w SP nr 6 (od 16.00 do 19). Na zakończenie konsultacji stowarzyszenie przedstawi miastu specjalny raport, który będzie zawierał opis problemów i wizję ich rozwiązania.

Przypomnijmy, konsultacje społeczne w podobszarach rewitalizacji trwają w Bytomiu od 18 maja. Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Bytomiu prowadzą je: Towarzystwo Urbanistów Polskich (oddział Katowice), firma konsultingowa ResPublic i stowarzyszenie Miasto Dla Mieszkańców.

Konsultacje potrwają do końca czerwca.

Autor: iwo
Zdjęcia: Miasto Dla Mieszkańców

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij