Raport z konsultacji projektu GPR

03.01.2017

Można zapoznać się z raportem z konsultacji społecznych projektu „Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+”.

Na temat GPR bytomianie mogli wypowiadać się w październiku ub. roku (od 3 do 26). Uwagi do raportu zgłaszali w trakcie spotkań w Lotnych Punktach Informacji, podczas debaty, a także wysyłając uwagi mailowo na specjalnych formularzach.

 

W sumie wpłynęło 148 uwag (4 nie spełniały wymogów formalnych). Złożyli je mieszkańcy Bytomia, przedstawiciele organizacji pozarządowych, klubów sportowych, zarządcy nieruchomości czy pracownicy ministerstwa rozwoju. Prawie połowa złożonych uwag (73) została rozpatrzona pozytywnie i znalazła się w „Gminnym Programie Rewitalizacji. Bytom 2020+”. W wyniku tego, w dokumencie przeredagowano kwestie dotyczące diagnozy, wizji, celów i kierunków, projektów, wskaźników i partycypacji społecznej.

 

84 uwag nie uwzględniono w raporcie. Głównie z tego powodu, że nie odnosiły się one do dokumentu, a były uwagami dotyczącymi ogólnej sytuacji miasta. Każdy, kto składał uwagi do GPR może dowiedzieć się czy zostały one uwzględnione czy nie.

 

Z raportem można zapoznać się klikając tutaj .

Zestawienie kart przedsięwzięć rewitalizacyjnych znajduje się tutaj .

 

Przypomnijmy, Gminny Program Rewitalizacji Bytom to dokument, który miasto musi uchwalić, by sięgać po środki unijne w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji. W Bytomiu jest on częścią pilotażu rewitalizacji, finansowanego ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.

 

Gminny Program Rewitalizacji posiada wszystkie elementy wskazane w Ustawie o rewitalizacji, w tym listę projektów podstawowych i uzupełniających. Podstawowe to przede wszystkim projekty tzw. twarde (inwestycyjne) – przywracające świetność zdegradowanym budynkom i kwartałom. Na liście projektów priorytetowych znajdują się też projekty miękkie (nieinwestycyjne). To one pełnią wiodącą rolę w planowaniu kompleksowej rewitalizacji, bo służą rozwiązaniu problemów społecznych, występujących w podobszarach rewitalizacji.

Zgodnie z Ustawą o rewitalizacji, GPR zawiera również charakterystykę projektów uzupełniających. Mają one mniejszą skalę oddziaływania, ale mogą wspomóc działania opisane w projektach podstawowych.

 

W tworzeniu GPR-u brała udział rekordowa liczba mieszkańców:począwszy od prezydenta i jego zastępców, wysokiej klasy ekspertów z zakresu rewitalizacji Instytucji Rozwoju Miast, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego, organizacji pozarządowych (nie tylko bytomskich), radnych Rady Miejskiej w Bytomiu. W prace nad GPR-em zaangażowali się także pracownicy spółek miejskich (Zakład Budynków Miejskich, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej czy Bytomska Agencja Rozwoju Inwestycji), a także Urzędu Miejskiego i jednostek miejskich. Bardzo aktywni byli również członkowie Rady Seniorów, Bytomskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego i Rady Biznesu, organizacji zrzeszających przedsiębiorców, a także organizacji pozarządowych i firm, które przeprowadzały konsultacje społeczne (Towarzystwo Urbanistów Polskich, Miasto Dla Mieszkańców, ResPublic).

 

Gminny Program Rewitalizacji Bytom. 2020+ jest obecnie opiniowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Ministerstwo Rozwoju. Nad dokumentem muszą pochylić się jeszcze radni Rady Miejskiej w Bytomiu.

 

(tekst: Iwona Wronka)

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij