Radca prawny, architekt, urbanista i finansista będą udzielać porad w specjalnym punkcie informacji o rewitalizacji. Będzie tu także bank wolontarialu i wzajemnych usług sąsiedzkich – zapowiada Klaudia Marcisz z Klubu Kontra, fundacji, która podjęła się tego zadania. Punkt mieści się w miejscu, które w Bytomiu jest symbolem odNowy – w Teatrze Rozbark
Otwarcie punktu to jeden z elementów projektu pilotażowego (Bytom wraz z Łodzią i Wałbrzychem został objęty przez Ministerstwo Rozwoju pilotażem rewitalizacji). Wpisuje się on w IV moduł bytomskiego pilotażu: Rozwój Inicjatyw Społecznych. Rewitalizacja ma za zadanie przede wszystkim pobudzić lokalną społeczność. Pomóc ludziom zaangażować się w sprawy miasta, by mieli wpływ na zmianę najbliższego otoczenia – mówi Izabela Domogała, koordynator projektu pilotażowego w Bytomiu. Na powadzenie tego punktu ogłosiliśmy konkurs dla organizacji pozarządowych. Najlepszą ofertę złożyła fundacja Klub Kontra. To młodzi ludzie, którzy od lat działają na rzecz lokalnej społeczności.
Do punktu po poradę może przyjść każdy, nie tylko mieszkańcy podobszarów rewitalizacji. W najbliższym czasie dla Bytomia zostaną uruchomione konkursy w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji. Wiele osób z pewnością będzie chciało starać się o dotacje na realizację projektów. Często ludzie mają pomysły, ale nie wiedzą, jak należy składać wnioski, stąd wymóg, by w punkcie dyżurowali specjaliści – radca prawny, finansista, architekt. Podpowiedzą na przykład, jakie dokumenty i gdzie należy złożyć albo czy dany projekt wpisuje się w obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego. Doradcy pomogą również w zaplanowaniu projektów, które później mogą być zrealizowane w ramach budżetu partycypacyjnego lub inicjatywy lokalnej.
Członkowie Klubu Kontra chcieliby również, by do punktu przychodzili ludzie, którzy mogą coś zaoferować innym. Każdy ma jakieś umiejętności i każdy kiedyś potrzebował pomocy na przykład w przypilnowaniu dziecka czy naprawianiu kontaktu w ścianie. Za takie usługi wcale nie trzeba płacić fachowcom – podkreśla Klaudia Marcisz z Klubu Kontra. Na świecie taka wzajemna pomoc sąsiedzka jest normą, chcielibyśmy, aby i u nas stała się modna.
Swoje usługi w ramach banku wolontariatu i pomocy sąsiedzkiej będzie można składać na specjalnych formularzach dostępnych w punkcie. Później zostaną one udostępnione w Internecie i na bieżąco aktualizowane.
Punkt informacyjny dla interesariuszy rewitalizacji, mieści się w Teatrze Rozbark (Bytom, ul. Kilara 29). Czynny będzie 4 godziny dziennie. Do końca marca: w poniedziałki, środy i czwartki od 8.00 do 12.00, we wtorki i piątki od 12.00 do 16.00. (O kwietniowym harmonogramie pracy punktu poinformujemy za kilka dni).
Nieprzypadkowo umieściliśmy go w Teatrze Rozbark – mówi Izabela Domogała. To miejsce jest doskonałym przykładem rewitalizacji. Kiedyś było postindustrialnym, niezagospodarowanym terenem, dziś ludzie przychodzą tu na spektakle, zajęcia taneczne, spędzają wolny czas.
Przypomnijmy, pilotaż rewitalizacji ”Bytom Odnowa – innowacyjne projekty mieszkaniowe i rozwój inicjatyw społecznych” składa się z 4 modułów. Do końca 2018 roku miasto będzie musiało wypracować modelowe działania, z których będą mogły korzystać inne miasta w Polsce. Projekty pilotażowe realizowane są także w Łodzi i Wałbrzychu. Zadaniem Bytomia będzie: wypracowanie modelu dostępnego mieszkalnictwa, wdrożenie innowacyjnych inicjatyw społecznych oraz ich wsparcie finansowe, a także stworzenie miejsca, gdzie osoby zainteresowane realizacją projektów uzyskają pomoc prawną. Inicjatywy społeczne realizowane będą przy współudziale organizacji pozarządowych, a działania w obszarze modelu dostępnego mieszkalnictwa poprzedzone będą wnikliwymi badaniami, dotyczącymi jakości życia i oczekiwań osób mieszkających na obszarze pilotażowym.