Pracowali podczas warsztatów. Jest wyróżnienie!

03.03.2017

Mieszkańcy Kolonii Zgorzelec, pamiętacie Magdalenę Kruk? To młoda architektka, która robiła z Wami makietę osiedla podczas warsztatów w podobszarach rewitalizacji. Jej praca dyplomowa została wyróżniona!

Mieszkańcy Kolonii Zgorzelec, pamiętacie Magdalenę Kruk? To młoda architektka, która robiła z Wami makietę osiedla podczas warsztatów w podobszarach rewitalizacji. Jej praca dyplomowa została wyróżniona!

Na 300 złożonych tegorocznych dyplomów, Koncepcja zagospodarowania przestrzeni w obrębie Kolonii Zgorzelec, była jednym z 30, które zyskały uznanie władz Politechniki Krakowskiej.

Można ją było oglądać wczoraj (2 marca) podczas wernisażu w Pałacu Sztuki w Krakowie. Władze uczelni doceniły projekt za to, że jest realny, przyjazny i nie ingeruje w historyczną wartość osiedla. Kolonia Zgorzelec jest jedną z nielicznych takich miejsc a Polsce, a może nawet w Europie – mówi Magdalena Kruk. Jej mieszkańcy opowiadali mi podczas warsztatów, że aby ją oglądać, przyjeżdżają tu nawet zagraniczni turyści.

Dlatego świeżo upieczona architektka krajobrazu chciałaby, żeby, tak jak to dawniej bywało, od strony ulicy osiedle pełniło funkcję reprezentacyjną. Na przykład warto byłoby zaprojektować zielone parkingi za budynkami i ukryć tam samochody. W swej koncepcji zawarła też możliwość odtworzenia historycznej drogi, biegnącej między budynkami.

W marcu 2016 roku Kolonia Zgorzelec została włączona do podobszaru rewitalizacji. Występuje tu spore nawarstwienie problemów społecznych: bezrobocie, wykluczenie społeczne i degradacja tkanki mieszkaniowej. Latem (2016 r.) odbył się tam cykl konsultacji społecznych, podczas których mieszkańcy wypracowywali wizję osiedla na najbliższe lata. Ma być ono „zacisznym i spokojnym miejscem, korzystającym z potencjału dziedzictwa historycznego Śląska oraz nowoczesnych rozwiązań w celu zapewnienia mieszkańcom bezpieczeństwa, wysokich standardów mieszkaniowych, a także życia oraz oferty rekreacyjnej” (zaczerpnięto z „Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+”).

Konsultacje w Kolonii Zgorzelec prowadziła firma ResPublic, a praca dyplomowa Magdaleny Kruk powstała na podstawie porozumienia między Politechniką Krakowską a Urzędem Miejskim w Bytomiu, który ma do niej prawa autorskie.

 

(tekst: I. Wronka)

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij