6 milionów złotych będzie kosztował remont Centrum Integracji Społecznej przy ul. Karola Miarki 10. Funkcjonalistyczna perełka odzyska dawny blask dzięki unijnym pieniądzom w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji. Prace zakończą się w marcu 2019 roku, a budynek będzie służył osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym.
Śmiało można stwierdzić, że to będzie bardzo nowoczesne centrum na miarę potrzeb Bytomia, które wymagają instytucji na najwyższym poziomie - mówi Damian Bartyla, prezydent Bytomia.
Będziemy pracować z ludźmi, którzy wymagają interwencji, którym trzeba pomóc i którzy chcą tej pomocy - dodaje Jarosław Więcław, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej UM. Podkreśla, że to złożony proces, bo pomocy wymagają nie tylko ludzie oddaleni od rynku pracy, ale także ich rodziny. To wyzwanie przede wszystkim dla psychologów i doradców zawodowych, którzy muszą przekonać podopiecznych, że warto nauczyć się polegać na sobie i nie korzystać z pomocy opieki społecznej - mówi Więcław.
Klienci CIS będę zdobywać umiejętności m.in. w obsłudze komputera, nabędą też doświadczeń w pracowniach zawodowych: fryzjerskiej, krawieckiej czy gastronomicznej. To, czego się nauczą, będzie wykorzystywane w praktyce - na przykład uczestnicy warsztatów gastronomicznych będą przygotowywać posiłki dla mieszkańców noclegowni w ramach programu dożywiania.
Zanim jednak podopieczni Centrum Integracji Społecznej będą mogli wykorzystać potencjał budynku przy ul. Miarki, zostanie on wyremontowany. Co prawda nie jest on wpisany do śląskiego rejestru zabytków, ale remont to dobra wiadomość dla fanów funkcjonalizmu. Zaprojektowany przez Karla Kozlika i wybudowany w 1929 roku budynek jest przykładem budowli użyteczności publicznej, które nadawały kierunek rozwoju organizmu miejskiego, a także były stymulatorem tempa jego rozwoju. W latach 50-tych obiekt przystosowany był do potrzeb miejskiej poradni przeciwgruźliczej. Od 2015 roku mieści się tam siedziba Centrum Integracji Społecznej i (do marca 2018 mieściła się siedziba bytomskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia).
Projekt prac obejmuje remont dachu, elewacji, fundamentów, stolarki okiennej i drzwiowej, instalacji wewnętrznych, i pomieszczeń, a także dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz przepisów przeciwpożarowych. Zagospodarowany będzie też teren wokół budynku, a wykonana w latach 70. nadbudowa segmentu części zachodniej zostanie zburzona.
Z wyremontowanego i zaadaptowanego na potrzeby CIS budynku rocznie korzystać będzie 250 osób. Na czas remontu korzystają oni z pomieszczeń przy ul. Chłodnej 1 w Bytomiu.
Projekt dofinansowany jest w ramach poddziałania 10.2.3 Rozwój mieszkalnictwa socjalnego, wspomaganego i chronionego oraz infrastruktury usług społecznych – OSI, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020.
Jego całkowita wartość to 6 mln zł, z czego dofinansowanie wyniesie 5,6 mln zł.