Ponad milion złotych na modernizację budynku i prawie 740 tys. zł na projekt skierowany do młodych uzależnionych lub zagrożonych uzależnieniem od narkotyków. To kolejne projekty unijne realizowane w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji.
Do końca roku w Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom przy ul. Tarnogórskiej potrwa remont, w ramach którego wymieniona zostanie m.in. instalacja elektryczna, odnawiany jest korytarz i klatka schodowa. Ekipy remontowe zakończyły już prace w trzech pomieszczeniach terapeutycznych. Terapia indywidualna i grupowa będzie prowadzona także w modernizowanych pomieszczeniach po przeniesionym Hostelu i Ośrodku Interwencji Kryzysowej.
Remont budynku z pewnością wpłynie na jakość naszego drugiego przedsięwzięcia, czyli projektu Lepszy Start, który ma na celu adaptację społeczną i zawodową 40 osób w wieku od 16 do 21 roku życia. To grupa najbardziej narażona na kontakt z narkotykami czy dopalaczami – mówi Aleksandra Przybyła, dyrektorka Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom w Bytomiu.
Alkoholizm, problemy z narkotykami, uzależnienia behawioralne, pod którymi kryje się nałogowe korzystanie z internetu, to chleb powszedni terapeutów centrum. Ale projekt, do którego przygotowuje się bytomskie centrum adresowany jest nie tylko do młodych zagrożonych nadużywaniem substancji psychoaktywnych, lecz także wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym czy zdemoralizowanych.
To rzeczywistość, z którą musimy się zmierzyć, bo problem z uzależnieniem od technologii czy substancji psychoaktywnych narasta. Przygotowując projekt adresowany do młodych staraliśmy się dostosować warsztaty do młodego odbiorcy. Dlatego też nie będą to tylko zwykłe pogadanki, które młodzież zawsze traktuje z przymrużeniem oka, ale indywidualnie dobrana ścieżka reintegracyjna – mówi Aleksandra Przybyła.
Pod uwagę będzie brana sytuacja rodzinna uczestnika, jego zdrowie i środowisko szkolne. Terapeuci skupią się na tym, co najlepsze w młodych, na ich umiejętnościach i talentach. Ważne jest, by pokazać uczestnikom jak radzić sobie z problemem uzależnienia, jak spędzać czas wolny.
Atrakcją będą też zajęcia z kreowania wizerunku połączone z usługą stylisty, które mają uświadomić młodym jak ważny jest wygląd. Obok nauki autoprezentacji i wizażu, uczestnicy będą mogli skorzystać z usług doradcy zawodowego. To pozwoli im poszerzyć swoje zawodowe perspektywy, poznać sposoby szukania i utrzymania pracy.
Oprócz terapii grupowej młodzież będzie uczestniczyć m.in. w wyjściach do kina, teatru czy na kręgle. Dodatkowo młodzi będą trenować kompetencje społeczne, czyli uczyć się gospodarować pieniędzmi, gotować czy nawiązywać zdrowe relacje. Ponadto każdy uczestnik będzie mógł skorzystać z konsultacji lekarskich oraz prawnychZaplanowano też staże zawodowe oraz zajęcia wyrównawcze z przedmiotów szkolnych, z którymi młodzi sobie nie radzą.
Terapia uzależnień to przede wszystkim nauka kontroli. Muszą się z nią zmierzyć zarówno młodzi pacjenci, jak również ich rodzice, którzy często wobec tego problemu pozostają bezradni. Na ogół nie mają świadomości, jakie spustoszenie w życiu dziecka powoduje nieograniczony dostęp do sieci oraz jak ogromny zagrożeniem dla zdrowia i życia są np. dopalacze.
Prawda jest taka, że rodzice, jako najważniejsze ogniwo, są też najtrudniejszym odbiorcą. By wzmocnić więzi panujące w najbliższym środowisku uczestnika, do udziału w terapii zaprosimy także ich rodziny. Projekt potrwa do 2020 roku.
Przypomnijmy, że przy ul. Tarnogórskiej od lat 90- tych działa Izba Wytrzeźwień. W tym miejscu działało też Centrum Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałaniu Uzależnieniom wraz z Hostelem dla rodzin dotkniętych przemocą domową. Po niedawnej reorganizacji placówki, Hostel i Ośrodek Interwencji Kryzysowej zostały przeniesione do budynku przy ul. Wrocławskiej, gdzie są formalnie połączone jest z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie.