Jak dobrze znają swoje miasto młodzi bytomianie? Jak wyobrażają sobie metropolię za kilka lat i jakie jest ich zdanie na temat szans Bytomia związanych z rewitalizacją? 11 stycznia o godz. 10.00 w Teatrze Rozbark, licealiści z I i IV LO wezmą udział w debacie oksfordzkiej organizowanej przez GZM oraz Urząd Miejski w Bytomiu.
Debata oksfordzka nazywana też uniwersytecką, to rodzaj debaty, która ma dokładnie ustalony przebieg. Jej zadaniem jest dyskusja nad tezą, a debatujący są podzieleni na przeciwników tezy oraz jej obrońców. O tym, po której stronie mają się opowiedzieć dowiadują się tuż przed jej rozpoczęciem.
Zmagania debatujących zespołów ocenia trzyosobowe Jury oraz Publiczność, która może również zadawać pytania uczestnikom. W skład jury organizowanej w Bytomiu debaty wejdą: Damian Bartyla, prezydent Bytomia, Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, Anna Ligocka Żyła, nauczycielka, ekspert debat oksfordzkich oraz Wojciech Skrzypek, dyrektor Biura GZM.
By debata przebiegła zgodnie z zasadami, pod koniec ubiegłego roku, uczniowie bytomskich liceów wzięli udział w burzy mózgów oraz odbyli warsztaty z ekspertem ds. debat oksfordzkich. Wówczas też wytypowano po jednym koordynatorze oraz po ośmiu uczniów z każdego liceum. Docelowo w debacie weźmie udział po 4 uczniów z każdego liceum, którzy będą reprezentować stronę Opozycji oraz Propozycji.
Nieprzypadkowo wybraliśmy tę metodę pracy z uczniem, gdyż kształtuje ona umiejętność wypowiadania własnego zdania, formułowania przekonujących argumentów oraz słuchania głosu innych – mówi Aldona Kopczyńska, naczelnik Wydziały Edukacji UM. Zachęcamy uczniów, by poprzez dialog i dyskusję kształtowali swoje poglądy – dodaje.
Debata Metropolia Silesia szansą dla młodzieży. Rewitalizacja Bytomia szansą dla Metropolii rozpocznie się o 10.00 w Teatrze Rozbark przy ul. Kilara 29.
Tekst: Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Bytomiu (AK)