Ministerstwo pytało o pilotaż

15.05.2017

Wdrażanie działań w ramach pilotażu rewitalizacji było (12 maja 2017) tematem rozmów władz Bytomia z przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju

Wdrażanie działań w ramach pilotażu rewitalizacji było (12 maja 2017) tematem rozmów władz Bytomia z przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju: Przemysławem Drwichem i Aleksandrą Kułaczkowską z Departamentu Programów Pomocowych MR oraz Aleksandrą Jadach-Sepioło z Instytutu Rozwoju Miast.

Przypomnijmy, Bytom jest jednym z trzech miast w Polsce objętych przez Ministerstwo Rozwoju Pilotażem Rewitalizacji. Do końca 2018 roku musi wypracować modelowe działania, z których korzystać będą inne miasta w Polsce.

Zadanie nie jest łatwe. Najważniejsze działanie dla Bytomia to Model Dostępnego Mieszkalnictwa. Aby jednak inne miasta mogły z niego korzystać, trzeba opracować szereg ekspertyz i badań, przeprowadzić mnóstwo rozmów i warsztatów z ludźmi.

Będą wykonywać to firmy lub stowarzyszenia niezależne od miasta, dlatego na te działania Urząd Miejski ogłosił, albo będzie wkrótce ogłaszał, przetargi (zapytania ofertowe). Rozstrzygnięty jest na przykład przetarg na wykonanie ekspertyzy dotyczącej określenia narzędzi Specjalnej Strefy Rewitalizacji w Bytomiu, niebawem przekonamy się, kto będzie przeprowadzał warsztaty z wykorzystaniem metody Planning for Real w obszarze pilotażowym (wykonawcy mogli składać oferty do 15 maja). 

W najbliższym czasie miasto będzie poszukiwało wykonawcy na badania ankietowe. Postaramy się znaleźć odpowiedź na przykład na pytania: dlaczego kolejki do mieszkań komunalnych nie zmniejszają się, mimo mniejszej liczby mieszkańców? Czy deweloperzy zechcą zainwestować w Bytomiu?  Przebadani zostaną również mieszkańcy podobszarów rewitalizacji uprawnieni do korzystania z zasobu mieszkaniowego gminy, najemcy, a także osoby oczekujące na mieszkania komunalne i socjalne.

Warto podkreślić, że coraz aktywniej działa punkt informacji o rewitalizacji w Teatrze Rozbark. Doradcy udzielają porad, odbyły się też pierwsze szkolenia na temat tego, jak pozyskiwać pieniądze na działania lokalne. Działalność punktu to również element projektu pilotażowego, bo jednym z jego założeń jest pobudzenie aktywności lokalnej. Ma się to odbyć w sposób, który zasługiwałby na miano innowacji społecznych.

Wypracowane przez Bytom modelowe rozwiązania problemów znajdą się w Krajowym Centrum Wiedzy o Rewitalizacji – internetowej platformie prowadzonej przez Ministerstwo Rozwoju.

Program wizyty przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju w Bytomiu obejmował również wizję lokalną. Goście obejrzeli kilka budynków znajdujących w kwartałach pilotażu i teren po zakładzie Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej. Odwiedzili też punkt informacji w Teatrze Rozbark.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij