Marszałek i minister pozytywnie opiniują GPR

20.03.2017

Są pozytywne opinie Ministerstwa Rozwoju oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego na temat „Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+”. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego dokumentu – mówi Andrzej Panek, wiceprezydent Bytomia.

Są pozytywne opinie Ministerstwa Rozwoju oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego na temat „Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+”. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego dokumentu – mówi Andrzej Panek, wiceprezydent Bytomia.

Prezydent nie ukrywa że prace nad nim przebiegały szybko i bardzo intensywnie. Rewitalizacji uczymy się wszyscy - zaznacza. Wiele osób wiąże z nią spore nadzieje. Chcą realizować swoje pomysły, pozyskiwać pieniądze na różnego rodzaju projekty związane z poprawą jakości życia, najbliższego otoczenia. Kilka miesięcy intensywnych prac nad najważniejszym dokumentem ostatnich lat uświadomiło nam, jak wiele jest osób, którym zależy na naszym mieście. Bardzo chciałbym Państwu podziękować za cierpliwość i wyrozumiałość. Za udział w konsultacjach społecznych i dzielenie się z nami swoimi pomysłami. Ten dokument jest Wasz, bo to Wy mówiliście, co należy zrobić w mieście. Bytom za kilka lat będzie taki, jak opisaliście go podczas rozmów z konsultantami. Będzie odzwierciedlał Wasze potrzeby i pomysły opisane w projektach.

Przypomnijmy. Gminne Programy Rewitalizacji w całym kraju oceniane są według jednego schematu. Jest 21 kryteriów, pod kątem których są analizowane. Muszą być skonstruowane w odpowiedni sposób – spełniać Wytyczne w zakresie rewitalizacji w programach operacyjnych na lata 2014 – 2020. Takie wytyczne wydało w sierpniu 2016 roku Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.  Chodzi o to, by rewitalizacja w całym kraju przebiegała w sposób ujednolicony i była zgodna z priorytetami Unii Europejskiej.

Projekt bytomskiego GPR-u jeszcze przed zatwierdzeniem go przez Radę Miejską został przekazany do opiniujących go instytucji w grudniu 2016 r. Odesłano go w lutym z sugestiami naniesienia drobnych poprawek. Na 21 wytycznych 17 otrzymało wówczas adnotację "spełnia", a 4 wymagały drobnych korekt.

Dostosowaliśmy się do tych wskazówek i wprowadziliśmy je do dokumentu – mówi Izabela Domogała, naczelnik Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich UM.

Pozytywne opinie marszałka i ministra oznaczają, że bytomski GPR znajduje się w wykazie programów rewitalizacji województwa ślaskiego. Bytomscy radni przyjęli dokument 27 lutego.

W pracach nad Gminnym Programem Rewitalizacji wzięli udział:

wysokiej klasy eksperci z zakresu rewitalizacji Instytucji Rozwoju Miast, Uniwersytetu Jagielońskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego; organizacje pozarządowe; radni Rady Miejskiej w Bytomiu; pracownicy spółek miejskich (Zakładu Budynków Miejskich, Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej czy Bytomskiej Agencja Rozwoju Inwestycji); pracownicy Urzędu Miejskiego i jednostek miejskich; członkowie Rady Seniorów, Bytomskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego i Rady Biznesu; członkowie organizacji zrzeszających przedsiębiorców; organizacje pozarządowe i firmy, które przeprowadzały konsultacje społeczne (Towarzystwo Urbanistów Polskich, Miasto Dla Mieszkańców, ResPublic). Bardzo licznie w pracach nad GPR-em brali udział także mieszkańcy, biorąc udział w konsultacjach społecznych i zgłaszając pomysły na przedsięwzięcia rewitalizacyjne.

 

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij