Jak z problemami zagospodarowania przestrzeni poprzemyslowych i wykluczeniem społecznym radzą sobie inne europejskie miasta? W Glasgow mają na to jedną odpowiedź - "People Make Glasgow" (Ludzie tworzą Glasgow). Przedstawiciele Bytomia w ubiegłym tygodniu brali udział w międzynarodowej spotkaniu dotyczącym rewitalizacji miast.
Na zaproszenie organizacji SURF, zrzeszającej 280 podmiotów zaangażowanych w proces rewitalizacji społecznej, z wizytą studyjną do Szkocji pojechali przedstawiciele kilku polskich miast m.in.: Bytomia, Rybnika, Krakowa, Gdańska, Konina czy Czerwionki-Leszczyn.
Wzięli udział w spotkaniach na University of Strathclyde (Technology and Innovation Centre) oraz w Pearce Institute w Glasgow, gdzie odbywały się wykłady, prezentacje i dyskusje poświęcone rozwojowi miast. Rozmawiano m.in. o regionalnych i krajowych przepisach prawa związanych z rewitalizacją oraz o szansach i zagrożeniach, jakie niosą za sobą zmiany gospodarcze.
Gospodarze zaprosili gości na spacery studyjne po dwóch dzielnicach Glasgow: Gorbals i Govan, gdzie w wyniku zmian gospodarczych, trzeba było przeorganizować przestrzeń. Włodarze szkockiego miasta nie ukrywali, że estetyka ma dla mieszkańców ogromne znaczenie, dlatego w wyniku konsultacji społecznych wyburzyli budynki, które szpeciły przestrzeń. Wspólnie zdecydowano też o wybudowaniu w dzielnicach mieszkań socjalnych i o zmianie funkcji budynku danego kościoła (dziś jest to muzeum).
Zainteresowaniem cieszyła się też prezentacja Bytomia - uczestnicy spotkania ciekawili byli naszego miasta, jako Obszaru Strategicznej Interwencji i działań związanych z partycypacją społeczną.
Wizyta studyjna zorganizowana była w ramach projektu „Uwolnij swój potencjał – uruchom przestrzeń. Unlock your potential – activate space” realizowanego przez British Council we współpracy z Centrum Doradztwa Strategicznego s.c. z Krakowa współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).
{Gallery dir='Glasgow'}