Kto zaplanuje z nami przestrzeń?

28.04.2017

Bytom wchodzi w kolejną fazę pilotażu rewitalizacji. Ogłoszony został przetarg na wyłonienie wykonawców na realizację działań w obszarze pilotażowym metodą „Plannig for real”. To zadanie dla wszystkich chętnych zajmujących się aranżacją przestrzeni z udziałem społeczności lokalnej – mówi Izabela Domogała, koordynator projektu pilotażowego w Bytomiu.

Bytom wchodzi w kolejną fazę pilotażu rewitalizacji. Ogłoszony został przetarg na wyłonienie wykonawców na realizację działań w obszarze pilotażowym metodą „Plannig for real”. To zadanie dla wszystkich chętnych zajmujących się aranżacją przestrzeni z udziałem społeczności lokalnej – mówi Izabela Domogała, koordynator projektu pilotażowego w Bytomiu.

Zintegrowany proces rewitalizacji powinien być prowadzony w dialogu z lokalną społecznością, dlatego od wykonawcy oczekujemy szerokich działań konsultacyjnych. Będzie musiał przeprowadzić szereg warsztatów z mieszkańcami śródmieścia a także ze wszystkimi zainteresowanymi poprawą obiektów (i otoczenia) po byłym zakładzie Zabytkowej Kolejki Wąskotorowej.

Planing for real to metoda wymyślona w Wielkiej Brytanii, popularna na Zachodzie Europy. Została opracowana, jako technika zasięgania opinii przez The Neighbourhood Initiatives Foundation (NIF) – organizację z Wielkiej Brytanii. Dzięki tej metodzie można dowiedzieć się, czego konkretnie chcą mieszkańcy (użytkownicy danego terenu) – mówi Izabela Domogała. Dotyczy to niemal każdej dziedziny życia, począwszy od umiejscowienia ścieżek, chodników, dróg rowerowych, lokalizację sklepów, a skończywszy na planach związanych z dużymi inwestycjami, mającymi wpływ na rozwój dużych obszarów. 

Wypracowane oddolnie podczas warsztatów projekty mogą zostać zrealizowane w formie inicjatywy lokalnej, budżetu partycypacyjnego czy też działań realizowanych przy wsparciu sponsorów na rzecz społeczności lokalnej.

Warto dodać, że w 2014 roku (7 grudnia) w Bytomiu odbyły się pierwsze na Śląsku i drugie w Polsce warsztaty metodą „Planning for real”. Ich organizatorami byli: Stowarzyszenie Urbanistów Polskich, Instytut Rozwoju Terytorialnego we Wrocławiu, Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych i Miejska Pracownia Urbanistyczna w Bytomiu.

Mieszkańcy Knajfeldu (dzielnica Bytomia) dyskutowali o swoich „miejskich” potrzebach, zwracali uwagę na złe według nich rozwiązania lub inwestycje na  ich ulicach. Forsowali także własne pomysły. Na specjalnie przygotowanej makiecie zaznaczali co, gdzie i jak można ulepszyć lub zmienić. 

Oferty na realizację tego zadania można składać do 15 maja. Szczegóły ogłoszenia znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej UM w Bytomiu.

 

Pobierz mapę obszaru pilotażowego

 

Na zdjęciu: warsztaty "Planning for real" w 2014 r. 

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij