W formie otwartych debat i warsztatów, poprzez sondaże internetowe, mailowo, w formie ankiet a nawet spacerów studyjnych – w taki sposób w Bytomiu będzie można przeprowadzić konsultacje społeczne. Zadecydowali o tym radni podczas sesji Rady Miejskiej.
Katalog ofert jest otwarty. Daje nie tylko możliwość wyboru sposobu przeprowadzenia konsultacji, ale też pozwala, by sam wnioskodawca mógł wskazać sposób, w jaki chciałby żeby były one przeprowadzone.
Do tej pory konsultacje społeczne odnosiły się tylko do obowiązku ustawowego. Mieszkańcy wypowiadali się na przykład na temat planu zagospodarowania przestrzennego czy kwestii edukacyjnych. Teraz możliwości konsultacji jest o wiele więcej. Ta uchwała jest aktem prawa miejscowego, otwiera przed nami możliwości dialogu z mieszkańcami – mówi Zofia Ćwikła, kierownik Referatu Obsługi Klastra Rewitalizacji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi.
Konsultacje mogą być organizowane przez: prezydenta miasta, co najmniej 10 radnych, komisje rady miejskiej zajmujące się na co dzień przedmiotem danych konsultacji, a także zespoły doradcze powołane przez prezydenta.
Najważniejsze, że konsultacje mogą być zaininicjowane też przez mieszkańców. Wówczas wniosek musi być poparty podpisami co najmniej 200 osób mających czynne prawo wyborcze.
Na rozpatrzenie wniosku o przeprowadzenie konsultacji prezydent ma 30 dni. Jeśli zdecyduje o przeprowadzeniu konsultacji, wyda zarządzenie, które określi: ich przedmiot, czas trwania, zasięg terytorialny, formę przeprowadzenia i sposób, w jaki mieszkańcy zostaną o nich powiadomieni.
Konsultacje są ważne bez względu na liczbę uczestniczących w nich osób, a wyniki zostaną upublicznione w ciągu miesiąca od ich zakończenia.
Autor: iwo