Rozpoczynamy konsultacje społeczne projektu uchwały Rady Miejskiej w Bytomiu w sprawie powołania Komitetu Rewitalizacji. Uwagi do uchwały można składać do 15 marca. Jutro (14 lutego) zapraszamy na warsztaty z udziałem Jarosława Ogrodowskiego, eksperta z Instytutu Rozwoju Miast.
Aby odnowa miasta przebiegała zgodnie z Ustawą o rewitalizacji, konieczne jest powołanie specjalnej rady, która będzie opiniować działania związane z rewitalizacją. W skład takiej rady muszą wejść przedstawiciele różnych środowisk. Do Komitetu Rewitalizacji zapraszamy przedstawicieli sektora społecznego, gospodarczego i publicznego – mówi Izabela Domogała, naczelnik Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich.
Sektor społeczny obejmuje m.in. przedstawicieli mieszkańców, organizacji pozarządowych, wspólnot mieszkaniowych, właścicieli budynków czy użytkowników wieczystych nieruchomości. Dotyczy to obszarów przeznaczonych do rewitalizacji. W skład sektora gospodarczego mogą wejść przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terenach rewitalizowanych, właściciele terenów inwestycyjnych z tego terenu, a także przedstawiciele zakładów pracy zatrudniających pracowników z obszarów rewitalizacji.
Sektor publiczny mogą reprezentować przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Bytomiu, miejskich jednostek organizacyjnych i innych podmiotów realizujących na obszarze rewitalizacji uprawnienia Skarbu Państwa. Mogą do niego wejść także przedstawiciele działających na Śląsku państwowych wyższych uczelni.
Według założeń projektu uchwały Rady Miejskiej, Komitet Rewitalizacji będzie liczył od 7 do 21 członków. Ich kandydatury z sektora społecznego i gospodarczego będą musiały być poparte rekomendacjami przedstawicieli sektorów, które reprezentują, a także listami poparcia. Kandydatów do sektora publicznego będzie wskazywał prezydent Bytomia w trakcie naboru. Uchwała określa też zasady głosowania, działania komisji ds. wyboru kandydatów na członków Komitetu Rewitalizacji, a także zasady działania komitetu.
Z projektem uchwały można już się zapoznać, a w przypadku jakichkolwiek uwag – warto przesłać je do Urzędu Miejskiego w Bytomiu. W tym celu trzeba wypełnić formularz i dostarczyć go osobiście albo pocztą na adres: Urząd Miejski w Bytomiu, Wydział Strategii i Funduszy Europejskich, ul. Parkowa 2. Można wysyłać też maile na adres: zp@um.bytom.pl .
Bardzo cenimy sobie rozmowy z mieszkańcami, dlatego zapraszamy na warsztaty z udziałem Jarosława Ogrodowskiego, eksperta, który pracował przy tworzeniu Gminnego Programu Rewitalizacji – mówi Izabela Domogała. Odbędą się one już jutro w Referacie Obsługi Klastra Rewitalizacji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi przy rynku 26. Serdecznie Państwa zapraszam.
Początek warsztatów o 16.30.
Z projektem uchwały można zapoznać się wchodząc na platformę konsultacji społecznych (kliknij tutaj). Tam też znajduje się formularz konsultacyjny do pobrania.
Na zdjęciu:
(tekst: I. Wronka)