Jeszcze żadne miasto w Polsce nie ma Komitetu Rewitalizacji zgodnego z GPR. Bytom może być pierwszy – mówił Jarosław Ogrodowski z Instytutu Rozwoju Miast podczas warsztatów dotyczących projektu uchwały w sprawie powołania Komitetu Rewitalizacji.
Ogrodowski zaznaczył jednocześnie, że odnowa miast to proces rozłożony na lata. Rewitalizacja to nie jest wyścig – podkreślał. W wielu europejskich krajach trwa ona nawet kilkadziesiąt lat.
Warsztaty z udziałem eksperta były jednym z elementów trwających w mieście konsultacji społecznych. Urząd Miejski w Bytomiu przygotował projekt uchwały, która określa zasady powołania Komitetu Rewitalizacji. To bardzo ważne w procesie rewitalizacji ciało doradcze – mówi Izabela Domogała, naczelnik Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich. Prosimy mieszkańców o uwagi, bo to oni będą zasiadać w komitecie. Ważne, by jego sposób funkcjonowania odpowiadał przedstawicielom Komitetu Rewitalizacji.
Uwagi uczestników warsztatów były bardzo konkretne. Mieli wątpliwości na przykład co do liczby członków przedstawicieli sektora publicznego. Projekt zakładał, że może on stanowić 50% Komitetu Rewitalizacji, tymczasem zaproponowano by zmniejszyć tę liczbę do 35% (komitet będzie się składał z przedstawicieli sektora społecznego, gospodarczego i publicznego). Zgodnie z sugestiami, do uchwały trzeba wprowadzić zapis, że przewodniczący i wiceprzewodniczący komitetu nie mogą reprezentować tych samych sektorów. Osoby biorące udział w spotkaniu chciały też skonkretyzowania sformułowania „grupy nieformalne” (mogą one zgłaszać kandydatów do komitetu). Grupa nieformalna może zawiązać się w każdym momencie i być reprezentowana na przykład przez dwie osoby. Trzeba to dookreślić – mówił jeden z uczestników konsultacji. Dodajmy może zapis, żeby były to grupy nieformalne, działające co najmniej jeden rok i mające udokumentowaną działalność w mieście – proponowała kolejna uczestniczka.
Wyrażano też obawy czy obecność mieszkańców w Komitecie Rewitalizacji, którzy nie działają w żadnym stowarzyszeniu ani nawet grupie nieformalnej, jest konieczna. Pamiętajmy, że rewitalizacja ma wciągać do procesu decydowania o mieście osoby wykluczone – tłumaczył Jarosław Ogrodowski. To jest ukłon w stronę ludzi, którzy nie działają w żadnych organizacjach, ale chcieliby zacząć coś robić.
Uwagi były bardzo cenne – podsumowała Izabela Domogała. Naczelniczka Wydziału Strategii zadeklarowała, że wszystkie zgłoszone podczas warsztatów sugestie zostaną uwzględnione w projekcie uchwały.
Przypomnijmy, zgodnie z Ustawą o rewitalizacji, miasto musi powołać Komitet Rewitalizacji – ciało doradcze, które będzie opiniować zachodzące w mieście zmiany. Ustawa jasno określa też termin powołania komitetu – w ciągu trzech miesięcy po uchwaleniu Gminnego Komitetu Rewitalizacji. Nad bytomskim GPR-em radni debatować będą 27 lutego.
Konsultacje projektu uchwały w sprawie Komitetu Rewitalizacji potrwają do 15 marca. Uwagi należy zgłaszać na specjalnym formularzu idostarczyć go osobiście albo pocztą na adres: Urząd Miejski w Bytomiu, Wydział Strategii i Funduszy Europejskich, ul. Parkowa 2. Można wysyłać też maile na adres: zp@um.bytom.pl .
Projekt uchwały i formularz konsultacyjny znajdują się tutaj.