Jest już gotowy projekt Gminnego Program Rewitalizacji. Bytom 2020+ uwzględniający uwagi, które wpłynęły w trakcie konsultacji społecznych. Dokument został przesłany do Ministerstwa Rozwoju i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Na uwagi i opinie obu instytucji miasto będzie czekać dwa tygodnie.
Śmiało można powiedzieć, że to pierwszy w historii dokument, w tworzeniu którego brało udział tak dużo osób. Począwszy od prezydenta i jego zastępców, wysokiej klasy ekspertów z zakresu rewitalizacji Instytucji Rozwoju Miast, Uniwersytetu Jagielońskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego, organizacji pozarządowych (nie tylko bytomskich), radnych miejskich. W prace nad GPR-em zaangażowali się także pracownicy spółek miejskich (ZBM, PEC czy BARI), a także Urzędu Miejskiego i jednostek miejskich. Bardzo aktywni byli również członkowie Rady Seniorów, Bytomskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego i Rady Biznesu, organizacji zrzeszających przedsiębiorców, a także organizacji pozarządowych i firm, które przeprowadzały konsultacje społeczne (Towarzystwo Urbanistów Polskich, Miasto Dla Mieszkańców). Bardzo licznie w pracach nad GPR-em brali udział także mieszkańcy, biorąc udział w konsultacjach społecznych i zgłaszając pomysły na przedsięwzięcia rewitalizacyjne.
Podczas konsultacji w podobszarach rewitalizacji pracownicy firm konsultingowych i przedstawiciele organizacji pozarządowych rozmawiali z mieszkańcami o bolączkach Bytomia i pomysłach na polepszenie jakości życia. Także wówczas powstawały pierwsze pomysły na przedsięwzięcia rewitaliziacyjne, które wpisywano później do GPR. Dodajmy, że do końca września do Urzędu Miejskiego wpływały pomysły na projekty rewitalizacyjne.
Pierwsza, wstępna wersja dokumentu trafiła w październiki pod ocenę bytomian. Konsultacje GPR odbywały się podczas spotkań w lotnych punktach informacyjnych, a także podczas debaty, poświęconej rewitalizacji. Mieszkańcy mogli zgłaszać swoje uwagi wypełniając specjalne formularze. Wszystkie znalazły się w raporcie końcowym. W sumie było ich prawie 150. Zostały one przeanalizowane pod kątem formalno-prawnym. Każdy, kto składał uwagę do GPR-u będzie mógł dowiedzieć się, czy jego uwaga została przyjęta, czy nie. Raport zawiera treść uwag, ich uzasadnienie i stanowisko miasta, czy zostały one uwzględnione. Uwagi do raportu zgłaszali mieszańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, a także ministerstwa rozwoju.
Warto dodać, że kilka organizacji pozarządowych poprosiło, by uzupełnić GPR o nowe karty przedsięwzięcia rewitalizacyjnego. Ich pomysły były na tyle interesujące, że zdecydowano się na to.
Gminny Program Rewitalizacji posiada wszystkie elementy wskazane w Ustawie o rewitalizacji, w tym listę projektów podstawowych i uzupełniających. Podstawowe to przede wszystkim projekty tzw. twarde (inwestycyjne) – przywracające świetność zdegradowanym budynkom i kwartałom. Na liście projektów priorytetowych znajdują się też projekty miękkie (nieinwestycyjne). To one pełnią wiodącą rolę w planowaniu kompleksowej rewitalizacji, bo służą rozwiązaniu problemów społecznych, występujących w podobszarach rewitalizacji. Co ważne – liczba projektów społecznych jest na tyle duża, że ich wartość przekroczyła tę zaplanowaną do realizacji projektów miękkich w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji.Jednak miasto chciało dać szansę wszystkim projektodawcom, których pomysły wpisywały się w ramy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.
Zgodnie z Ustawą o rewitalizacji, GPR zawiera również charakterystykę projektów uzupełniających. Mają one mniejszą skalę oddziaływania, ale mogą wspomóc działania opisane w projektach podstawowych.
Dodatkowo miasto zdecydowało się na wzbogacenie GPR o Matrycę Logiczą, która pokazuje pełną ścieżkę od problemu wskazanego w diagnozie, przez cele i kierunki rewitalizacji, odpowiadające im projekty, aż po wskaźniki, które Bytom chce osiągnąć po przeprowadzeniu rewitalizacji. Matryca jest prawie tak obszerna jak sam GPR.
O dokumencie będą musieli wypowiedzieć się jeszcze m.in. zarząd województwa śląskiego, wojewoda śląski, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu, wojewódzki inspektor sanitarny, a także zarządcy dróg i kolei. Następnie, w styczniu 2017 r., trafi on pod obrady radnych.
autor: Iwona Wronka