GPR a seniorzy

30.03.2017

Czy seniorzy skorzystają na rewitalizacji? Tak, bo sporo projektów dotyczących poprawy jakości ich życia znalazło się na liście podstawowej „Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+”.

Czy seniorzy skorzystają na rewitalizacji? Tak, bo sporo projektów dotyczących poprawy jakości ich życia znalazło się na liście podstawowej „Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+”. Starzejące się społeczeństwo to problem, który dotyka całą Europę, niemniej w Bytomiu są miejsca, gdzie liczba seniorów przekracza średnią dla miasta i zwłaszcza tam powinna być skierowana pomoc.

W projekty na rzecz osób starszych zaangażowały się zarówno stowarzyszenia, spółdzielnie socjalne, jak i ośrodki opieki zdrowotnej. Oferta, jaką przygotowali jest bardzo zróżnicowana. Bo i seniorzy są bardzo zróżnicowaną grupą. Wielu z nich, zwłaszcza osobom powyżej 50-tego roku życia trzeba pomóc w powrocie na rynek pracy. Dlatego jeden z projektów zakłada udzielania bezzwrotnych dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej, wsparcie doradczo-szkoleniowe oraz wsparcie pomostowe.

8% populacji w obszarach rewitalizacji osiągnęło już tzw. wiek starczy (powyżej 75 r. ż.). Często są to osoby, które wymagają pomocy w codziennych czynnościach. Do nich skierowana będzie pomoc opiekunów i asystentów w miejscach zamieszkania. Projekty zakładają też ułatwienia w dostępie do sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego, a także opiekę w ramach tzw. telemedycyny (pomocy, konsultacji medycznej na odległość).

Wielu seniorów nie potrzebuje jeszcze pomocy opiekunów, a ich problemem jest nadmierna ilość wolnego czasu. Zaproponowano zatem, by utworzyć dla nich akademię seniora, gdzie będą mogli wziąć udział w zajęciach informatycznych, gimnastycznych, manualnych, itd. Pozwoli im to nie tylko na rozwijanie swoich pasji, ale przede wszystkim wyciągnie ich z domów.

Warto podkreślić, że w wielu krajach korzysta się z doświadczenia życiowego seniorów. Biorą oni udział w projektach aktywizujących ludzi młodych, często mających problem z prawem. W Bytomiu także pomyślano o tym, by wykorzystać potencjał seniorów. Jeden z projektów zakłada ich pomoc w udzieleniu kompleksowej, wieloetapowej pomocy rodzinom, gdzie dzieci będą otrzymywać krótkoterminowa opiekę, rodzice będą mogli korzystać ze wsparcia psychologiczno-pedagogicznego, związanego z problemami w wychowaniu dzieci. Seniorzy będą w tym pełnić rolę mentorów.

Trzeba pamiętać, że do opieki nad ludźmi starszymi potrzebna będzie armia ludzi młodych, pełnych sił i – co najważniejsze – z odpowiednimi umiejętnościami. Do nich skierowana będzie oferta kompleksowych szkoleń, zarówno teoretycznych, jak i praktycznych.

Sztandarowym projektem ukierunkowanym na pomoc dla seniorów (i nie tylko) będzie utworzenie Centrum Seniora i Centrum Przedsiębiorczości przy skrzyżowaniu ul. Wrocławskiej 6 i Batorego 2. Znajdzie się tam kompleks obejmujący: żłobek z ogrodem i ogródkiem edukacyjnym, klub seniora z siedzibą Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Poradnia Zdrowia Psychicznego i Inkubator przedsiębiorczości z ukierunkowaniem na świadczenie usług dla osób starszych.

Opis szczegółowych projektów dotyczących seniorów (i nie tylko) znajduje się w załączniku nr 2 „Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+”. Łatwiej je znaleźć zaglądając do matrycy logicznej projektów do GPR (m.in. str. 243).

 

Pobierz matrycę logiczną projektów do GPR

Pobierz listę przedsięwzięć do GPR

 

Na zdjęciu: konsultacje społeczne projektu Gminnego Programu Rewitalizacji, październik 2016 r.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij