Do 2 lutego potrwa opiniowanie "Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+". Taki termin zaproponowało Ministerstwo Rozwoju i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Miasto będzie musiało dokonać nieznacznych przesunięć w harmonogramie prac nad przyjęciem GPR-u.
Przypomnijmy, zgodnie z harmonogramem, Gminny Program Rewitalizacji miał zostać przyjęty przez Radę Miejską w grudniu ubiegłego roku. Choć powstawał w rekordowym tempie (zaledwie w 8 miesięcy), trzeba było dokonać przesunięcia w harmonogramie. Latem 2016 roku, kiedy zbierane były karty przedsięwzięć rewitalizacyjnych, mieszkańcy poprosili o przedłużenie terminu składania kart o 2 tygodnie.
Można powiedzieć, że GPR konsultowany był przez bytomian dwukrotnie – najpierw podczas warsztatów w podobszarach rewitalizacji i zbieranie pomysłów na przedsięwzięcia rewitalizacyjne (kwiecień – sierpień 2016).
Do ponownych konsultacji mieszkańców projekt dokumentu trafił w październiku ubiegłego roku. W listopadzie nanoszono wszystkie uwagi do dokumentu (powstał specjalny raport i Matryca Logiczna do GPR).
12 grudnia Gminny Program Rewitalizacji został przekazany do zaopiniowania pracownikom urzędu marszałkowskiego i ministerstwa rozwoju.
Na czym polega taka opinia? Przede wszystkim, pracownicy tych instytucji sprawdzają, czy GPR został sporządzony zgodnie z Ustawą o rewitalizacji i wytycznymi w zakresie rewitalizacji w Programach Operacyjnych na lata 2014 - 2020, a o to jestem spokojny – zapewnia prezydent Bytomia Damian Bartyla. Nasz dokument posiada wszystkie wymagane prawem elementy.
Prezydent tłumaczy, że chodzi zwłaszcza o pogłębioną diagnozę obszarów zdegradowanych, listę projektów podstawowych i uzupełniających. Poszliśmy nawet dalej – mówi Damian Bartyla. Przygotowaliśmy Matrycę Logiczną do GPR. Pokazuje ona pełną ścieżkę od problemu wskazanego w diagnozie, przez cele i kierunki rewitalizacji, odpowiadające im projekty, aż po wskaźniki, które Bytom chce osiągnąć po przeprowadzeniu rewitalizacji.
W związku z tym, że ministerstwo rozwoju i urząd marszałkowski będą opiniowały dokument do 2 lutego, będzie on omawiany przez bytomskich radnych dopiero na sesji lutowej (bądź wcześniej, na sesji nadzwyczajnej, poświęconej tylko GPR). Warto zaznaczyć, że miasto ma już pozytywne opinie wszystkich podmiotów, będących wymogiem Ustawy o rewitalizacji, m.in. właściwych organów wojskowych, ochrony granic oraz bezpieczeństwa państwa, właściwego komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej, operatorów sieci uzbrojenia terenów, w tym zarządców dróg oraz linii i terenów kolejowych, właściwego regionalnego dyrektora ochrony środowiska, a także właściwego organu nadzoru górniczego wojewódzkiego i innych.
Ponadto na wniosek miasta Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska odstąpił od konieczności sporządzania oceny oddziaływania na środowisko "Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+".
Zatem miasto posiada już komplet dokumentów niezbędnych do jego przyjęcia.
(tekst: I. Wronka)