Emocje, jakie towarzyszą od momentu przyznania Bytomiowi 100 milionów euro na rewitalizację nie słabną przy niemal każdej dyskusji o niej. Mieszkańcy pytają: czy dostaniemy te pieniądze? Kiedy? Czy na pewno?
Warto zatem podać kilka faktów, które będą pomocne w dalszych dyskusjach o milionach, które w najbliższym czasie „spadną na Bytom”:
- To Komisja Europejska uznała, że Bytom jest jednym z najbardziej zdegradowanych miast w Unii Europejskiej i potrzebna jest mu specjalna pomoc (także Łodzi i Wałbrzychowi).
- Decyzja o pomocy zdegradowanym miastom jest zapisana w Umowie Partnerstwa na lata 2014 – 2020. „Walka” o środki unijne najpierw toczy się w Brukseli. To tam tworzona i omawiana jest perspektywa finansowa (obejmująca 7 lat), a o tym, ile pieniędzy trafi do konkretnego państwa decyduje Komisja Europejska.
- Pieniądze z Unii Europejskiej polski rząd dzieli na regiony. To marszałkowie poszczególnych województw opracowują specjalne programy i decydują, ile pieniędzy na nie przeznaczyć. W 2013 roku otrzymaliśmy informację, że 100 milionów euro będzie wydatkowane w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji Regionalnego z Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 Województwa Śląskiego.
- Trzeba pamiętać, że pieniądze unijne przyznawane są w szczególny sposób. Najpierw trzeba stworzyć projekt (według ściśle określonego klucza) i wziąć udział w konkursie na przyznanie tych środków.
- Nasze miasto nie musi z innymi śląskimi miastami brać udziału w konkursach, żeby ubiegać się o środki w ramach OSI, ale pozostałe zasady dofinansowania nie zmieniają się – najpierw projekt musi być zaakceptowany przez Urząd Marszałkowski.
- To, kiedy zostaną przekazane środki na jego realizację, zależy od rodzaju projektu i czasu, w jakim będzie realizowany. Szczegóły zawarte są w umowie pomiędzy miastem a województwem. Pieniądze przekazywane są w transzach po realizacji konkretnego etapu.
Podsumowując, trzeba jasno zaznaczyć, ze specjalne pieniądze dla Bytomia są „w kasie” Urzędu Marszałkowskiego. Dostaniemy je, jeśli programy zaakceptuje Urząd Marszałkowski.
Więcej informacji o rewitalizacji znajduje się w informatorze wydanym przez Urząd Miejski w Bytomiu. Trafił on do skrzynek pocztowych bytomian. Można go pobrac także w Urzędzie Miejskimw Bytomiu, Biurze Promocji Bytomia przy Rynku 7 oraz Referacie Obsługi Klastra Rewitalizacji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi.
Autor: iwo