Czy przedsiębiorcy też skorzystają na regrantingu? Skąd czerpać pieniądze na fundusz regrantingowy? Jaki powinien być modelowy regranting? Odpowiedzi na te pytania padną podczas warsztatów 30 i 31 maja.
Przypomnijmy, nad opracowaniem generatora wniosków funduszu regrantingowego pracuje Stowarzyszenie Delta Partner z Cieszyna (złożyło ofertę w ogłoszonym przez miasto konkursie). Ma na to czas do końca czerwca. Stowarzyszenie zaprasza do udziału w warsztatach mieszkańców, bo regranting będzie służył właśnie im. Nieprzypadkowo w tym gronie znaleźli się przedsiębiorcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych. To właśnie oni odgrywają znaczącą rolę w procesie rewitalizacji. Być może będą mieli ciekawe pomysły na to, jak zasilić fundusz albo jak ma funkcjonować generator wniosków, by łatwiej było sięgać po dotacje na działania.
Regranting to słowo, które będzie często pojawiało się przy okazji rewitalizacji. Opisuje mechanizm przekazywania dotacji na różne działania jednemu podmiotowi (najczęściej organizacji pozarządowej), który następnie organizuje konkursy dla innych podmiotów, przekazuje im pieniądze i pilnuje, by dotacje były we właściwy sposób rozliczone.
Jest bardzo popularny w innych krajach Europy, często porównywany do budżetu partycypacyjnego, bo aktywizuje lokalną społeczność.
Warsztaty odbędą się przy Rynku 26/5 (IV piętro) w dwóch terminach. Dla organizacji pozarządowych – 30 maja, a dla przedsiębiorców – 31 maja. Poprowadzi je Artur Gluziński, ekspert i trener zajmujący się zagadnieniami współpracy administracji publicznej z trzecim sektorem i przedsiębiorcami.
Chętni do udziału w warsztatach muszą do 26 maja przesłać formularz zgłoszeniowy na adres: jacek@deltapartner.org.pl .
Stworzenie funduszu regrantingowego to jeden z elementów projektu pilotażowego rewitalizacji, finansowanego przez Ministerstwo Rozwoju, który Bytom będzie realizował do końca 2018 roku.
Pobierz formularz zgłoszeniowy dla przedsiębiorców
Pobierz formularz zgłoszeniowy dla organizacji pozarządowych
Zdjęcie ze strony: bodossaki.gr