Coraz szybciej po pieniądze w ramach ZIT

15.12.2016

Bytom coraz szybciej sięga po środki unijne ZIT. W podregionie bytomskim Subregionu Centralnego zajmuje pierwsze miejsce, a drugie w samym Subregionie Centralnym.

Nowe oddziały przedszkolne, adaptacje pomieszczeń na sale dydaktyczne, programy społeczne, szkolenia zawodowe dla uczniów i kadry pedagogicznej – Bytom coraz szybciej sięga po środki unijne w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. W podregionie bytomskim Subregionu Centralnego zajmuje pierwsze miejsce, a drugie w samym Subregionie Centralnym.

Nasze miasto ma już 26 zarejestrowanych i 15 wybranych do dofinansowania wniosków. Tuż za nami są Piekary Śląskie (zarejestrowanych 14, wybranych 3) i Tarnowskie Góry (zarejestrowanych 9, wybranych 1). Warto dodać, że w samym Subregionie Centralnym, więcej zarejestrowanych wniosków mają tylko Katowice (27  i 19 wybranych). Sosnowiec plasuje się tuż za nami (odpowiednio 22  i 10 wniosków).

Dofinansowanie otrzymały już m.in. takie bytomskie projekty jak: adaptacja pomieszczeń na sale dydaktyczne w przedszkolach miejskich nr: 21, 24, 25, 54 i 63 ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Europejski Fundusz Społeczny dofinansuje utworzenie w nich nowych oddziałów przedszkolnych. W ramach ZIT (EFS) będą też dofinansowane projekty Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie („Asystent z rodziną – razem silniejsi!”), a także kilku stowarzyszeń, które będą na przykład pomagać osobom z niepełnosprawnością intelektualną w powrocie na rynek pracy. W trakcie oceny są jeszcze m.in. projekty Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej i Bytomskich Mieszkań dotyczące usuwania azbestu.

W 2017 roku w ramach zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Bytom powinien złożyć osiem projektów, a w 2018 – jeden.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to instrument, dzięki któremu samorządy mogą wspólnie ubiegać się o środki unijne na inwestycje, które mają zapewnić rozwój całemu regionowi. ZIT jest częścią Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Aby sfinansować inwestycje w ramach ZIT, jednostki samorządu terytorialnego musiały przygotować odpowiednią strategię, zgodną z Umową Partnerstwa zawartą pomiędzy Polską a Unią Europejską. Dokument pozytywnie zaopiniowało przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz urząd marszałkowski.

Warto podkreślić, że w ramach ZIT w przyszłej perspektywie unijnej Bytom może sięgnąć po ponad 170 mln zł, a cały Subregion Centralny – po ponad 3 mld zł.

Przypomnijmy, w skład Związku Subregionu Centralnego wchodzi 81 jednostek samorządu terytorialnego Województwa Śląskiego. W jego obrębie znajduje się 14 miast na prawach powiatu (Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy, Zabrze) oraz 8 powiatów ziemskich (będziński, bieruńsko-lędziński, gliwicki, lubliniecki, mikołowski, pszczyński, tarnogórski, zawierciański) i zlokalizowane na ich terenie gminy.

Na zdjęciu: Przedszkole Miejskie nr 63. Na cele dydaktyczne w tamtejszym przedszkolu zostaną zaadaptowane kolejne pomieszczenia, a później - utworzone będą nowe oddziały przedszkolne.

autor: Iwona Wronka

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij