Zakończyły się konsultacje społeczne roboczej wersji Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytomianie są zainteresowani, w jakim kierunku podążać będzie ich miasto. Złożyli do dokumentu 80 formularzy z uwagami.
Tak, jak spodziewaliśmy się, najwięcej uwag dotarło do nas przed terminem zakończenia konsultacji – mówi Tomasz Janik, kierownik Referatu Planowania Strategicznego i Funduszy Europejskich.. Najczęściej są to propozycje kolejnych remontów, albo pytania, dlaczego działamy na tych a nie innych obszarach. Ale przychodzili do nas także mieszkańcy Bytomia, żeby doprecyzować jakiś projekt przedsięwzięcia rewitalizacyjnego. Czytali GPR i podpowiadali, że jakiś problem można rozwiązać w sposób inny od tego, przedstawionego w dokumencie.
Wszystkie formularze są teraz analizowane, a na ich podstawie powstanie specjalny raport. Będzie on zawierał listę uwag z komentarzem, które uwagi zostały ujęte w Gminnym Programie Rewitalizacji, a które nie – i dlaczego.
Gminny Program Rewitalizacji jest dokumentem żywym – podkreśla Tomasz Janik. Jest kwintesencją zgłoszonych przez mieszkańców potrzeb. Trzeba jednak pamiętać, że poruszamy się w określonych obszarach, dostosowując działania do wytycznych rządu (np. Ustawa o rewitalizacji) oraz innych dokumentów programowych (jak Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014-2020).
GPR będzie zawierał listę projektów podstawowych i uzupełniających. Podstawowe to przede wszystkim projekty tzw. twarde (inwestycyjne) – przywracające świetność zdegradowanym budynkom i kwartałom. Na liście projektów priorytetowych znajdą się też projekty miękkie (nieinwestycyjne). To one pełnią wiodącą rolę w planowaniu kompleksowej rewitalizacji, bo służą rozwiązaniu problemów społecznych, występujących w podobszarach rewitalizacji.
Zgodnie z Ustawą o rewitalizacji, GPR zawiera również charakterystykę projektów uzupełniających. Mają one mniejszą skalę oddziaływania, ale mogą wspomóc działania opisane w projektach podstawowych.
Przypomnijmy, konsultacje społeczne Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+ trwały od 3 do 26 października. Mieszkańcy mogli zgłaszać uwagi do dokumentu na specjalnych formularzach. Pracownicy Referatu Planowania Strategicznego i Funduszy Europejskich udzielali informacji o GPR-ze 8 i 15 października na Rynku, a 19 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się debata.
O dokumencie będą musieli wypowiedzieć się jeszcze m.in. zarząd województwa śląskiego, wojewoda śląski, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu, wojewódzki inspektor sanitarny, a także zarządcy dróg i kolei.
W grudniu gotowy dokument trafi pod obrady bytomskich radnych.