Program Europejskiej Współpracy Terytorialnej (URBACT) jest programem wymiany wiedzy i doświadczeń promującym zrównoważony rozwój miejski. Pomaga wypracować praktyczne, innowacyjne i zrównoważone metody łączące wymiar ekonomiczny, społeczny i środowiskowy. Projekt, do którego został włączony Bytom to InBetween - Integrated Behaviours for a new paradigm in the urban regeneration. Na bazie dotychczasowych doświadczeń poszczególnych miast ma on dostarczyć modelowych rozwiązań w dziedzinie m.in. rewitalizacji. Wraz z Bytomiem do sieci włączone zostały miasta z Estonii, Słowenii, Chorwacji, Niemiec, Szwecji, Węgier, Grecji, Hiszpanii, a liderem projektu jest włoska Ferrara.
Choć mogłoby się wydawać, że miasta te są bardzo różne, to jednak muszą zmierzyć się z podobnymi problemami, to na przykład zrównoważone użytkowanie gruntów, ubóstwo miejskie, regeneracja obszarów czy włączenie emigrantów i uchodźców. Założeniem projektu InBetween jest wypracowanie innowacyjnych rozwiązań (strategii, planów działania, itp.) różnego rodzaju problemów występujących w mieście prowadzone prace mają dać odpowiedzi na pytania: jak poprawić jakość życia w mieście, zmniejszyć zużycie gleby (poprzez na przykład ponowne wykorzystanie budynków i zdegradowanych przestrzeni) i zwiększyć poczucie odpowiedzialności mieszkańców za miejsce, w którym zamieszkują, uczą się, pracują.
InBetween to przede wszystkim szerokie partnerstwo pomiędzy europejskimi miastami. Nad innowacyjnymi rozwiązaniami dla polepszenia życia miejskiego mają pracować samorządy, a także lokalne społeczności - interesariusze danych terenów: uniwersytety, szkoły, agencje rozwoju, przedsiębiorcy. Każde miasto uczestniczące w sieci, stosując metodę URBACT, musi utworzyć Lokalną Grupę Wsparcia URBACT złożoną z lokalnych interesariuszy. Lokalne Grupy Wsparcia tworzone są na początku działania sieci, a jej celem jest wypracowanie Lokalnego Planu Działania, które może i powinno stać się ważnym dokumentem strategicznym lub operacyjnym każdego partnera projektu.
Warto wspomnieć, że Bytom uczestniczył w projektach URBACT od samego początku. W ramach projektu LC-FACIL, wspólnie z pięcioma europejskimi partnerami, testował Ramy Referencyjne dla Zrównoważonych Miast Europejskich - internetowy system, dzięki któremu możliwa jest szybka ocena skutków podejmowanych przez miasta działań. Platforma ta służy również wymianie doświadczeń oraz dzieleniu się dobrymi praktykami w zakresie wdrażania zintegrowanego, zrównoważonego rozwoju miast.
Z kolei doświadczenie i wiedza nabyta w trakcie projektu LUMASEC zaowocowała powstaniem Lokalnego Planu Działania, którego wytyczne zostały przeniesione do opracowań planistycznych gminy. Plan prezentował prawne, organizacyjne i techniczne aspekty planowania przestrzennego w rejonie Bytomia, dał pogląd na mocne, słabe strony i zagrożenia w rejonie, który został objęty projektem LUMASEC.