Bytom podpatrywał Lipsk

06.04.2017

Kamienice w Lipsku są wyremontowane. Tak, ale proces rewitalizacji zaczął się tam 30 lat temu, dlatego miasta w Polsce muszą uzbroić się w cierpliwość – podkreślali odpowiedzialni za rewitalizację w Lipsku podczas wizyty studyjnej, w której brali udział także przedstawiciele Bytomia.

Kamienice w Lipsku są wyremontowane. Tak, ale proces rewitalizacji zaczął się tam 30 lat temu, dlatego miasta w Polsce muszą uzbroić się w cierpliwość – podkreślali odpowiedzialni za rewitalizację w Lipsku podczas wizyty studyjnej, w której brali udział także przedstawiciele Bytomia.

Poza naszym miastem w Lipsku były również m.in.: Warszawa, Hrubieszów, Ełk, Starachowice, Wrocław, Łodź, Wałbrzych czy Lublin. Tematem rozmów były m.in. rozwiązania w zakresie mieszkalnictwa. W Lipsku prężnie działają na przykład kooperatywy mieszkaniowe. W skrócie polega to na tym, że kooperanci wspólnie ustalają koncepcję zagospodarowania nieruchomości,  wyodrębnienia części wspólnych, razem decydują o finansowaniu i ewentualnych inwestycjach. Uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć m.in., jak dzięki wspólnej inicjatywie lokatorów zmieniają się podwórka przy blokach.

Rozmawiano także o tym, jak wykorzystać obiekty poprzemysłowe na nowe funkcje. Ciekawym przykładem było zagospodarowanie dawnej fabryki tapet – Tapetenwerk na działalność artystyczną (studia dla artystów, przestrzeń coworkingowa dla firm kreatywnych, przestrzeń wystawiennicza). Trzeba również przyznać, że choć rewitalizacja trwa w tym mieście już od 30 lat, nie brak w Lipsku widoków odrapanych murów i powybijanych szyb w budynkach. Niemniej, jak podkreślano – kilka rozwiązań warto przenieść na rodzimy grunt.

 

Warto dodać, że w 2007 roku to właśnie w Lipsku podpisano bardzo ważny dokument – Kartę Lipską, który przyczynił się do procesu zrównoważonego rozwoju miast. Ministrowie odpowiedzialni za rozwój miast w państwach członkowskich Unii Europejskiej preambule Karty Lipskiej napisali: Uważamy miasta każdej wielkości, które ewoluowały z biegiem historii, za cenne i niezastąpione dobra gospodarcze, społeczne i kulturowe. Dokument zawiera zalecenia, których zastosowanie ma przyczyniać się do poprawy życia mieszkańców. Założenia Karty Lipskiej realizuje też Bytom.

Wizytę studyjną do Lipska dla pracowników jednostek samorządu terytorialnego prowadzących rewitalizację na swoich obszarach zorganizował Departament Programów Pomocowych Ministerstwa Rozwoju. Współfinansowana była ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020.

Wizyty studyjne są elementem projektu pilotażowego „Bytom odNowa – innowacyjne projekty mieszkaniowe i rozwój inicjatyw społecznych”, moduł II – Wzmocnienie zdolności instytucjonalnej miasta Bytomia do przeprowadzenia działań rewitalizacyjnych.

 

 

 

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij