Czy deweloperzy zainwestują w Bytomiu? Czy do Bytomia ściągnie tak zwana „klasa kreatywna”? Dlaczego kolejki do mieszkań komunalnych nie zmniejszają się od lat, mimo ubytku ludności? Sprawdzimy to. Przed Bytomiem potężna badania, które mają odpowiedzieć na te pytania. Firmy, które chciałyby zrealizować to zadanie, mają do 22 i 23 czerwca czas na składanie ofert.
To kolejne działanie w ramach projektu pilotażowego rewitalizacji, który zakłada m.in. wypracowanie Modelu Dostępnego Mieszkalnictwa. Zanim jednak tak się stanie, trzeba zbadać postawy i oczekiwania poszczególnych grup. Ankieterzy wyłonionej w przetargu firmy dotrą do mieszkańców obszarów rewitalizacji, przedsiębiorców ze Śląska, a także absolwentów śląskich uczelni.
Przebadani zostaną też mieszkańcy podobszarów rewitalizacji, uprawnieni do korzystania z zasobu mieszkaniowego gminy, obecni najemcy, a także osoby oczekujące na mieszkania komunalne i socjalne. Bytomianie, którzy korzystają z usług Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i Powiatowego Urzędu Pracy zapytani zostaną o to, czy korzystają z programów zapobiegających wykluczeniu społecznemu.
Ktoś spyta, jaki ma to związek z mieszkalnictwem? Bardzo duży. Klienci MOPR-u czy PUP-u często mają gigantyczne zaległości czynszowe. To z kolei oznacza, że do kasy zarządców nieruchomości trafia bardzo mało pieniędzy, których nie starcza nawet na najpilniejsze remonty. Niewykluczone jednak, że mieszkania są niedopasowane do potrzeb lokatorów. Być może sporą grupę stanowią osoby samotne mieszkające w około stumetrowych mieszkaniach i ogrzanie i zapłacenie czynszu za lokum stanowi dla nich wyzwanie? Ankieterzy spytają lokatorów m.in. o ich oczekiwania.
Dotrą również do przedsiębiorców zajmujących się branżą budowlaną. Spytają ich o zdanie na temat Bytomia, czy wiedzą, że w naszym mieście planowana jest wielka rewitalizacja, i co musiałoby się stać, żeby zainteresowali się Bytomiem, jako polem do inwestycji?
Jesteśmy ciekawi również, jakie warunki musiałby być spełnione, by rynek mieszkaniowy stał się atrakcyjny dla ludzi młodych. Ankieterzy będą pytać absolwentów śląskich uczelni o oczekiwania dotyczące najmu mieszkania i związanych z tym kosztów, niezbędne atrybuty lokalu i budynku, najlepszą lokalizację i pożądane usługi publiczne.
Ktoś powie, że to paradoks, że Bytom, kojarzony przede wszystkim z – delikatnie mówiąc – nienajlepszą substancją mieszkaniową, ma wypracować model dostępnego mieszkalnictwa. Nie ma w tym jednak żadnego przypadku. Po to jest pilotaż, by przetestować jakieś działania., a problemy z dostępnością mieszkań i niszczejącymi budynkami dotykają miasta w całym kraju. Bytom ma wypracować i przetestować niestandardowe działania, które pomogą także innym miastom uporać się z problemem mieszkalnictwa.
Szczegóły dotyczące ogłoszenia znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej:
Badania postaw uczestników rynku mieszkaniowego gminy Bytom
Przeprowadzenie badań jakości życia na obszarze rewitalizacji