Bielsko-Biała pyta o delimitację

07.06.2017

Jak sporządzić delimitację obszaru zdegradowanego? Bytom ma już to za sobą i służy pomocą innym miastom, które przygotowują się do opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji. Skorzystała z niej Bielsko-Biała.

Jak sporządzić delimitację obszaru zdegradowanego? Bytom ma już to za sobą i służy pomocą innym miastom, które przygotowują się do opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji. Skorzystała z niej Bielsko-Biała.

Przypomnijmy, w delimitacji obszarów zdegradowanych pomagali nam eksperci – pracownicy Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytutu Rozwoju Miast z Krakowa. Korzystali z unikatowego na skalę kraju narzędzia – węzła Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej. To system stworzony i od lat aktualizowany przez pracowników Wydziału Geodezji UM w Bytomiu, który był podstawą prac przy delimitacji – podkreślał Arkadiusz Dzadz, kierownik Referatu Infrastruktury Informacji Przestrzennej UM.

System zawiera wszystkie dane , jakie wytwarzają miejskie jednostki i spółki gminne. Mogą z nich korzystać m.in. pracownicy tych jednostek, służby mundurowe, przedsiębiorcy i mieszkańcy. Oczywiście dostępu do określonych danych nie ma każdy. Do większości informacji dostęp mają osoby uprawnione i to w godzinach urzędowania. Przez całą dobę dysponują nimi pracownicy służb mundurowych. System okazał się bardzo przydatny przy delimitacji obszaru rewitalizacji, kiedy trzeba było przebadać określone tereny pod kątem wielu problemów – ubóstwa, bezrobocia, aktywności społecznej, poziomu edukacji czy dostępu do usług zdrowia.

Zasilany jest on danymi do każdego punktu adresowego. Dzięki przesyłanym przez jednostki (PUP, MOPR, MZDiM, itp.) informacjom wiadomo, gdzie najbardziej kumulują się problemy i gdzie powinna być skierowana interwencja.

Dane aktualizowane są na bieżąco, co będzie bardzo przydatne podczas monitoringu i ewaluacji Gminnego Programu Rewitalizacji, ale nie tylko. Warto mieć w systemie jak najwięcej danych, bo nie wiadomo, kiedy mogą się one przydać – podkreślała podczas spotkania Izabela Domogała, naczelnik Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich. Już wiemy, ze będziemy potrzebować ich przy wprowadzaniu narzędzi Specjalnej Strefy Rewitalizacji. Dzięki temu, że mamy tak dobrze sporządzany i aktualizowany przez geodetów system, jesteśmy spokojni, bo potrzebne informacje będziemy mieli od razu. Gdyby nie było tego systemu, gromadzenie danych na potrzeby SSR zajęłoby nam co najmniej pół roku.   

Co prawda, goście z Bielska-Białej mają za sobą rewitalizację Starówki (która zaczęła się w 1996 roku, pisaliśmy o tym w numerze 3. gazety poświęconej kompleksowej rewitalizacji miasta), jednak z chęcią obejrzeli nasze przykłady udanej rewitalizacji terenów poprzemysłowych – Teatr Rozbark i pole golfowe w Szombierkach.

 

----------------------------------------------------------------------------------

Wyznaczenie obszarów zdegradowanych i obszarów rewitalizacji jest wstępem do stworzenia Gminnego Programu Rewitalizacji. Eksperci wyodrębnili 6 jednostek, w których kumuluje się najwięcej problemów: Rozbark, Śródmieście Północ, Śródmieście Zachód, Śródmieście Centrum, Bobrek i Kolonię Zgorzelec. Zdecydowali także o włączeniu do obszarów zdegradowanych miejsc niezamieszkałych: terenów dawnych kopalń Szombierki i Centrum, Elektrociepłowni Szombierki, zakładów Orła Białego, Wzgórza Małgorzatki, Parku Ludowego w Miechowicach i Żabich Dołów.

 

W Bytomiu delimitacja była bardzo szeroko omawiana z mieszkańcami, którzy podczas konsultacji społecznych złożyli ok. 100 formularzy. Pracownicy UM odebrali dziesiątki telefonów, e-maili, odpowiadali na pytania przez media społecznościowe. 

Obszary przeznaczone do rewitalizacji zostały zatwierdzone przez Radę Miejską w marcu 2016 roku.

 

 

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij