Do 23 marca można składać oferty na wykonanie ekspertyzy dotyczącej określenia narzędzi Specjalnej Strefy Rewitalizacji w Bytomiu. Zgodnie z zapisami Gminnego Programu Rewitalizacji, taka strefa ma powstać na całym obszarze rewitalizacji.
Od wykonawcy, który podejmie się tego zadania, oczekujemy analizy określającej instrumenty wspierające proces rewitalizacji w Bytomiu przy wykorzystaniu narzędzi Specjalnej Strefy Rewitalizacji (SSR) dla każdego z podobszarów rewitalizacji – mówi Izabela Domogała, naczelnik Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich, koordynator projektu pilotażowego w Bytomiu. Oferta ma zawierać również opis procedury ustanowienia w Bytomiu SSR.
Izabela Domogała podkreśla, że wykonawca będzie musiał także współpracować z miastem przy tworzeniu projektu uchwały Rady Miejskiej w sprawie ustanowienia SSR, zawierającej dokładny zakres rozwiązań prawnych możliwych do zastosowania na tym terenie lub w poszczególnych podobszarach rewitalizacji. Wymagany jest także udział w konsultacjach społecznych i sesji Rady Miejskiej w Bytomiu, na której przyjmowany będzie projekt ww. uchwały.
Szczegóły ogłoszenia znajdują się tutaj .
Zgodnie z Ustawą o rewitalizacji, Specjalne Strefy Rewitalizacji mają ułatwiać miastom realizację przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarach rewitalizacji. Gminy mogą na przykład korzystać z prawa pierwokupu przy zakupie nieruchomości. W strefie mają obowiązywać ułatwienia w procedurze administracyjnej, możliwość przyznawania dotacji remontowych oraz zwalniania z trybu przetargowego.
Wniosek o ustanowienie Strefy składa się po uchwaleniu Gminnego Programu Rewitalizacji (w Bytomiu został on przyjęty 27 lutego), zgodnie z jego ustaleniami.
Przypomnijmy, obszar rewitalizacji w Bytomiu zajmuje 828 ha, co stanowi 11,93% powierzchni miasta. Obejmuje sześć podobszarów zamieszkałych: Śródmieście (podobszar 10), Śródmieście Zachód (podobszar 11), Śródmieście Północ (podobszar 13), Rozbark (podobszar 12), 8 Bobrek (podobszar 8) i Kolonię Zgorzelec (podobszar 19).
Oprócz podobszarów zamieszkałych, w obszarze rewitalizacji znalazło się dziewięć obszarów niezamieszkałych obejmujących tereny: dawnej KWK Rozbark (podobszar 24), dawnej KWK Szombierki (podobszar 25), dawnej Huty Zygmunt (podobszar 26), KWK Centrum (podobszar 27), dawnej Huty Bobrek (podobszar 29), poprzemysłowe „Orzeł Biały” (podobszar 32), teren inwestycyjny – Bytom Miechowice (podobszar 28), EC Szombierki i Pola Szombierskie (podobszar 30) i rezerwat przyrody „Żabie Doły” (podobszar 31).
Specjalna Strefa Rewitalizacji zacznie obowiązywać w Bytomiu od 1 stycznia 2018 roku.