Masz czas i mógłbyś towarzyszyć starszemu sąsiadowi na spacerze? Szukasz kogoś, kto zna się na drobnych remontach? Zanim znajdziesz anonimowego fachowca, poszukaj go wśród swoich sąsiadów. W ramach pilotażu rewitalizacji ruszają projekty społeczne: Bank Wolontariatu oraz Bank Wzajemnych Usług Sąsiedzkich.
Idea banków wolontariatu i wzajemnej pomocy społecznej, znajduje swoich zwolenników na całym świecie. Jest także coraz bardziej popularna w Polsce, m.in. za sprawą inicjatyw organizacji pozarządowych, które realizują działania na rzecz rozwoju więzi społecznych i integracji lokalnych społeczności.
Bank Wzajemnych Usług Sąsiedzkich dotyczy wymiany usług wyłącznie między osobami fizycznymi, natomiast Bank Wolontariatu adresowany jest do osób, które wykonują określone zadania na rzecz konkretnej instytucji, która w myśl przepisów może korzystać z pracy wolontariuszy (np. organizacja pozarządowa).
Jak zgłosić swoje usługi i potrzeby w ramach banku wolontariatu i pomocy sąsiedzkiej? Wystarczy wypełnić specjalny formularz i określić w czym potrzebujemy pomocy lub jak możemy pomóc. Katalog działań jest duży, począwszy od pomocy w zakupach poprzez wspólne spędzanie czasu, korepetycje, czy pomoc w zorganizowaniu imprezy rodzinnej.