Produkty pilotażu

Innowacyjne projekty społeczne

Centrum wsparcia dla osób z demencją, wypożyczalnia narzędzi, spółdzielnia na rzecz rozwoju zatrudnienia czy ogród sensoryczny, jako miejsce terapii dla osób z niepełnosprawnością intelektualną - to zwycięskie projkety konkursu na najbardziej innowacyjne projekty społeczne w ramach pilotażu rewitalizacji. Zadanie nie było łatwe zarówno dla uczestników, jak i sędziów konkursowych oceniających prace.

Ogłaszaliśmy konkurs na pomysł działania finansowanego ze środków unijnych. Kryteria bardzo szczegółowo opisane są w Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014 - 2020 - mówi Grzegorz Baranowski ze stowarzyszenia Bytomska Radość Życia, jeden z członków sądu konkursowego. Wybraliśmy prace, które wpisują się w założenia RPO i potrzeby miasta, wynikające z Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+ i innych miejskich dokumentów: Miejskiej Strategii Rozwiązywania Projektów Społecznych Bytomia na lata 2006-2020, Bytomskiego programu wspierania rodziny i rozwoju pieczy zastępczej na lata 2018-2020. Widać, że pomysłodawcy zapoznali się z naszymi dokumentami, bo w uzasadnieniach powoływali się na nie - podkreśla Baranowski. Podnosili w pracach problem bezrobocia, starzenia się społeczeństwa czy niewydolności wychowawczej.

Jeden z pomysłów - "Program opieki wytchnieniowej" ma na celu kompleksowe, całodzienne wsparcie opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Asystenci takich rodzin mieliby odciążyć opiekunów w ich od codzienności, a - jeśli to możliwe - pomóc wrócić na rynek pracy.

W ramy RPO, do którego mieli dostosować się pomysłodawcy na innowacje społeczne, wpisuje się też "Spółdzielnia CDE" - pomysł zaczerpnięty z Francji (cooperatve pour le development de l'emloi). Zakłada on spółdzielnię na rzecz rozwoju zatrudnienia. Mieliby być w niej zatrudnieni fachowcy oraz osoby poszukujące zatrudnienia. Pod okiem specjalistów bezrobotni zdobywaliby nowych doświadczeń przez rok, po czym musieliby szukać zatrudnienia na otwartym rynku pracy.

Innym ciekawym pomysłem jest "Babcia i dziadek - pokoleniowy spadek. Tworzenie rodzin zastępczych/wspierających dla seniorów w formie Rodzinnych Domów Seniora". Chodzi o to, by stworzyć przyjazne domy dla ludzi starszych. Skróciłoby to długie kolejki w instytucjonalnych domach i zmniejszyło koszty utrzymania seniorów w placówkach.

Pojawił się też pomysł, który łączyłby ekologię, integrację sąsiedzką i zacieśnianie więzi rodzinnych. Bytomska Biblioteka Narzędzi - miałby być nie tylko wypożyczalnią sprzętów (remontowych, ogrodowych czy AGD). Jak argumentuje pomysłodawca, warsztatowa przestrzeń mogłaby być miejscem spotkań pasjonatów i majsterkowiczów

Do udziału w konkursie zgłosiło się ponad 40 chętnych z całej Polski. Do konkursu dopuszczono 38 z nich. Zgłosiły się zarówno osoby prywatne, jak i organizacje pozarządowe z wielu miejscowości: Krakowa, Wrocławia, Warszawy, Gliwic, Zabrza, Rudy Śląskiej, Częstochowy, Żor, Suszca, Katowic, Łazisk Górnych, Wojkowic, Tychów, Chrząstkowic czy Krzeszowic.

Laureaci konkursu:

Jolanta Glińska (Bytom) - „Jedyny taki w Bytomiu. Ogród sensoryczny jako miejsce terapii, nauki i pracy dla osób z niepełnosprawnością”
Fundacja Imago (Wrocław) - "Program opieki wytchnieniowej"
Anna Mirczak (Krzeszowice) - "Centrum wsparcia dla osób z demencją"
Mirosław Kotowicz (Katowice) - "Babcia i dziadek, pokoleniowy spadek"
Dorota Błażejewska (Chorzów) - "Spółdzielnia CDE"
Michał Lorbiecki (Tychy) - "Bytomska Biblioteka Narzędzi - rewitalizacja oparta o współdziałanie)
Helena Rumian (Rybna) - "SamoDZIELNI"
Centrum Doradztwa Strategicznego s. c - (Kraków) - "Agenda Bytomska"
Łukasz Bamberski (Bytom) - "Studio muzyczne - Bytomska Kuźnia Talentów"
Anna Waligórska (Łącko) - "Family Time"

Ogłoszenie o konkursie

Regulamin

Informacje o rozstrzygnięciu

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij