Zakończył się remont zabytkowego gmachu przy ulicy Piekarskiej. Budynek prezentuje się okazale

17.11.2021

Budynek, w którym mieści się Wydział Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, przeszedł gruntowną modernizację. We wtorek, 16 listopada został oficjalnie otwarty.

Budynek, w którym mieści się Wydział Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, przeszedł gruntowną modernizację. We wtorek, 16 listopada został oficjalnie otwarty.

Sale, pracownie, laboratoria

W gmachu przy ul. Piekarskiej, który został oddany do użytku w 1894 roku, wykonawca przeprowadził szereg prac remontowych, m.in. wymienił stolarkę okienną i drzwiową, pokrycie dachu, który również docieplił. Wykonawca zadbał także o przeprowadzenie wewnętrznych prac budowlano–instalacyjnych, jak również o prace termomodernizacyjne, obejmujące ocieplenie pozostałej części elewacji, czyszczenie i naprawę elewacji klinkierowej. Odnowione sale, pracownie, laboratoria robią wrażenie. W Wydziale Nauk o Zdrowiu studenci kształcą się na trzech kierunkach: zdrowie publiczne, dietetyka oraz zarządzanie ryzykiem zdrowotnym.

Wykonywane prace remontowe przeprowadzano z zachowaniem dbałości o walory architektoniczne budynku i niepowodując zmian trwałych gmachu, w którym w przeszłości mieściła się między innymi Średnia Katolicka Szkoła Żeńska, Państwowe Gimnazjum i Liceum Żeńskie.

Drugie życie budynku

- To kolejny wiekowy budynek w Bytomiu, który otrzymał drugie życie. W takim przypadku widać kunszt projektantów i architektów, którzy tworzyli zabytkowy gmach. Doskonale to zostało uwidocznione w połączeniu z nowoczesnymi technologiami - zaznaczał prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, który wręczył dr hab. n. med. Sebastianowi Grosickiemu, dziekanowi Wydziału Nauk o Zdrowiu, inkografię autorstwa Magdaleny Kuźniak.

Prace warte ponad 24 mln zł

Remont budynku trwał dwa lata i kosztował około 24,5 mln zł, w tym 17 mln zł stanowiły środki własne Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, a pozostałą kwotę stanowiły środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, z puli środków przeznaczonych dla Bytomia jako Obszaru Strategicznej Interwencji (OSI Bytom). Projekt został zrealizowany w ramach z Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij