W Bytomiu uruchomiono nowe mieszkania chronione

09.10.2020

W Bytomiu utworzono mieszkania chronione dla osób borykających się z problemami ze zdrowiem psychicznym. To dla nich szansa na bezpieczny i stopniowy powrót do samodzielności. Dziesięcioro domowników rozpoczyna przeprowadzkę do mieszkań chronionych, gdzie pod całodobową opieką terapeutów, psychologów i opiekunów będą powracać do życia społecznego. Dziś, 9 października, prezydent Mariusz Wołosz przekazał klucze nowym gospodarzom tego miejsca.

W ramach projektu uruchomiono mieszkanie chronione oraz dwa pięciopokojowe mieszkania treningowe. Tu zamieszka 10 osób, które są podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych oraz 4 osoby, które skieruje do projektu Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Projekt realizowany jest przez Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych, w ramach środków z europejskiego Funduszu Społecznego, a remont wykonano w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji.

W dążeniach do deinstytucjonalizacji opieki nad osobami z niepełnosprawnością, takie miejsca, jak to, są niezwykle ważne i potrzebne. Dla wielu z nich jest szansą na powrót do życia społecznego i większą samodzielność. Trzymam kciuki i życzę powodzenia wszystkim mieszkańcom i kadrze, która będzie ich wspierać – mówił prezydent Mariusz Wołosz, podczas dzisiejszego otwarcia centrum.

Odnowiona kamienica w Śródmieściu to nowy dom

Na nowe mieszkania zaadaptowano budynek przy ul. Józefczaka 14. W czterokondygnacyjnej kamienicy powstało jedno mieszkanie chronione i dwa pięciopokojowe mieszkania treningowe ze wspólną kuchnią i łazienką. Do lokali na wyższych piętrach można się dostać windą. Efekt prac robi wrażenie, bo kamienica została przebudowana i gruntownie wyremontowana. Odnowiono elewację, wewnątrz wymieniono wszystkie instalacje, a budynek wyposażony został w ogrzewanie podłogowe zasilane przez nowoczesne pompy ciepła.

To była trudna inwestycja, bo dotyczyła remontu zrujnowanej kamienicy w zwartej zabudowie. Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi udało się sfinalizować ten projekt dając drugie życie budynkowi - mówił prezydent Mariusz Wołosz.

Podczas otwarcia mieszkań, o historii obiektu i początkach inwestycji, mówiła także Izabela Domogała, członek Zarządu Województwa Śląskiego. Jeszcze parę lat temu ten budynek został wystawiony na sprzedaż za ok. 150 tys. zł. Walczyliśmy wówczas o to, by budynek pozostał w miejskich rękach, by móc stworzyć tu miejsce, które będzie przestrzenią dla osób potrzebujących wsparcia - mówiła Izabela Domogała.

W pachnących nowością mieszkaniach treningowych nowy etap w życiu rozpocznie 10 domowników, którzy mieszkali dotychczas w DPS Dla Dorosłych przy ul. Dworcowej. Trwa też rekrutacja czterech uczestników projektu skierowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, które trafią do mieszkania chronionego wspieranego.

Zależało nam na tym, żeby to było mieszkanie przyjazne dla naszych podopiecznych – funkcjonale, bezpieczne i przytulne. Wierzymy, że z naszą pomocą pobyt tu będzie dobrym początkiem nowego etapu życia uczestników projektu – mówi Alina Popławska, dyrektorka Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych.

Teraz rozpoczyna się kolejne wyzwanie, bo remont budynku to niejako początek tego, co dopiero się wydarzy, czyli rewitalizacja społeczna. Zupełna zmiana domów pomocy społecznej i pracy na rzecz osób przewlekle psychicznie chorych, które w tym miejscy dostaną możliwość pracy nad sobą, aby móc funkcjonować samodzielnie i jak najdłużej poza instytucjonalną pomocą społeczną. Bytom jest forpocztą w deinstytucjonalizacji form pomocy społecznej - mówił Grzegorz Baranowski, były dyrektor DPS dla Dorosłych, obecnie dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Katowicach.

Ul. Józefczaka 14 to nowy adres pana Jacka, który zakwalifikował się do projekt i jest już gotowy do przeprowadzki. Te mieszkania dla mnie i pozostałych mieszkańców są szansą na powrót do godnego życia w społeczeństwie na zasadach dobrowolności, równości i szacunku. Będziemy się tu uczyć radzenia sobie ze sprawami życia codziennego. A zasady te są przecież takie same jak wszędzie, bo są uniwersalne(...) To ludzki projekt , bo wspiera i chroni osoby, które są słabsze, aby stały się na powrót pełnowartościowymi członkami społeczeństwa - mówił pan Jacek, pierwszy mieszkaniec.

Droga do samodzielności

Domownicy, którzy zamieszkają w nowych mieszkaniach, mogą liczyć na całodobową opiekę sześcioosobowego zespołu specjalistów: czterech opiekunów, psychologa, terapeuty oraz pracownika socjalnego. Pobyt w mieszkaniu, w którym domownicy uczą się samodzielności, przyznawany jest na określony czas. W uruchomionych przy ul. Józefczaka lokalach wynosi on 20 miesięcy. Czas, jaki osoby z niepełnosprawnością spędzą w mieszkaniach chronionych zależy jednak przede wszystkim od ich stanu zdrowia, zaangażowania i współpracy z terapeutami.

Jak zaznacza dyrektorka, wybrana została grupa najbardziej samodzielnych osób, z których dwie już pracują. Wierzymy, że kontakt z mieszkańcami, którzy są zatrudnieni, pozytywnie wpłynie na innych domowników i zmobilizuje ich do działania, w czym oczywiście będziemy ich stale wspierać. Staramy się aktywizować naszych uczestników poprzez różnorodne zajęcia, które mają ułatwić im „wyjście do ludzi”, szukanie pracy. Posiadamy specjalistyczną kadrę, która z dużym zaangażowaniem prowadzi zajęcia wspierająco-aktywizujące - mówi Alina Popławska.

Już w trakcie trwania projektu, mieszkaniec objęty zostanie wsparciem pracownika socjalnego, który pomoże mu odnaleźć się w gąszczu codzienności i formalności związanych z uzyskaniem lokalu socjalnego czy przysługującego jej wsparcia finansowego.

Kto może zamieszkać w mieszkaniu chronionym?

Pobyt w mieszkaniu chronionym może być przyznany osobie, która ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę, potrzebuje wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, lecz nie wymaga usług świadczonych przez jednostkę całodobowej opieki. Mieszkania chronione przy ul. Józefczaka są placówkami, które wesprą proces zdrowienia i umacniania osób po kryzysie psychicznym.

Warto wspomnieć, że oprócz nowo uruchomionych lokali, w Bytomiu funkcjonują jeszcze dwa mieszkania chronione dla 18 domowników prowadzone przez Polskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Intelektualne, pięć mieszkań prowadzonych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, w których szansę na usamodzielnienie dostają nie tylko osoby z zaburzeniami psychicznymi, ale też podopieczni opuszczający pieczę zastępczą. W Bytomiu funkcjonuje także jedno mieszkanie dla matek z dziećmi.

Projekt pochłonął 3,1 mln zł, z czego 2,1 mln to dofinansowanie unijne (poddziałanie RPO WSL 2014-2020: 10.2.3 Rozwój mieszkalnictwa socjalnego, wspomaganego i chronionego oraz infrastruktury usług społecznych - OSI), a 250 tys. zł dotacja z budżetu państwa.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij