Rozmowy o rewitalizacji w Łodzi

26.06.2015

Ustawa rewitalizacyjna była jednym z tematów panelu dyskusyjnego „Rewitalizacja jest dla ludzi”, który odbył się 24 czerwca w Łodzi. Jednym z uczestników spotkania był Andrzej Panek, wiceprezydent Bytomia.

Andrzej Panek podkreślał, że Łódź jest miastem, które zmienia się, choć – tak jak przed Bytomiem – jeszcze przed nim sporo pracy. To miasto nabiera wartości - mówił. Staramy się działać podobnie w Bytomiu: by ludzie, oprócz wyremontowanych budynków, mieli gdzie spędzić wolny czas i mieć przyjemność ze spacerów po mieście.

Bytom wraz z Łodzią i Wałbrzychem został objęty pilotażowym projektem rewitalizacyjnym przygotowanym przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Na wypracowanych w tych miastach pomysłach opierać się będzie Narodowy Plan Rewitalizacji. W tym celu rząd opracowuje Ustawę o rewitalizacji, która ma dać samorządom m.in. większą swobodę w przypadku przejmowania zdegradowanych budynków albo terenów, które nie są ich własnością, a które psują nie tylko wizerunek miasta. Niejednokrotnie są one również zagrożeniem dla bezpieczeństwa mieszkańców. Na razie prawo nie daje samorządom żadnej możliwości działania, żeby zmusić właściciela obiektu do jakichkolwiek działań. Ustawa ma to zmienić.

Warto tez zwrócić uwagę, że każde z miast objętych pilotażowych jest na innym etapie przygotowań. Łódź bazuje na realizowanym projekcie Mia100 Kamienic, który wiąże się z remontem i modernizacją kamienic komunalnych. Od prawie dwóch lat podejmuje działania na rzecz włączenia w ten proces przedsięwzięć społecznych. Deficytowe natomiast są działania związane z uwzględnieniem łódzkich małych i średnich przedsiębiorstw w tym procesie. Łódź wciąż nie zna podziału alokacji 4 mld złotych, jakie ma otrzymać w ramach Kontraktu Terytorialnego.

Wałbrzych jest na etapie wypracowywania strategii działań rewitalizacyjnych i wraz z Bytomiem czeka na wyłonienie ekspertów. Przypomnijmy, że Bytom swoje przygotowania rozpoczął już w IV kwartale 2012 roku. Zaproponowane w Bytomiu podejście obejmuje wszystkich potencjalnych uczestników procesu rewitalizacji, tj. organizacje pozarządowe, naukowców, przedsiębiorców i władze publiczne szczebli krajowego, regionalnego i lokalnego. Od kwietnia 2015 roku działa Referat Obsługi Klastra Rewitalizacji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi. Uruchomiono również portal informacyjny o rewitalizacji dla mieszkańców – bytomodnowa.pl.

W dyskusji "Rewitalizacja jest dla ludzi" wzięli udział: Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi; Andrzej Panek, wiceprezydent Bytomia; Rajmund Ryś, dyrektor Departamentu Polityki Przestrzennej z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju; Marek Gołuch, zastępca dyrektora Biura Polityki Lokalowej Urzędu Miasta Warszawy; Urszula Niziołek-Janiak, radna Platformy Obywatelskiej i Jolanta Grotowska-Leder, socjolożka z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego.


Autor: iwo

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij