Podsumowanie konsultacji społecznych dotyczących ul. Mickiewicza

12.10.2020

Zaangażowanie mieszkańców ul. Mickiewicza i okolic w działania na rzecz przestrzeni wokół siebie, nie słabnie. Świadczy o tym frekwencja i aktywność uczestników wczorajszych /8 października/ konsultacji społecznych dotyczących rewitalizacji ul. Mickiewicza i sąsiadujących z nią zakątków.

Przypomnijmy, że w ramach projektu Rewitalizacja podobszaru 13 w Bytomiu - okolice ulicy Mickiewicza, remontu doczekają się budynki wspólnot mieszkaniowych, chodniki, a także zagospodarowane zostaną tamtejsze podwórka i zieleńce. W ramach zorganizowanych konsultacji społecznych, przedstawiono mieszkańcom koncepcje zagospodarowania poszczególnych obszarów.

Za nami kolejne, po ul. Dworcowej spotkanie konsultacyjne, podczas którego mieliśmy okazję wysłuchać opinii i sugestii mieszkańców dotyczących tematów im najbliższych, bo związanych z ich miejscem zamieszkania. Dziękuję wszystkim, którzy poświecili swój czas, by porozmawiać o tym ważnym dla nas fragmencie Śródmieścia - mówił prezydent Mariusz Wołosz.

Spotkanie zostało podzielone na bloki tematyczne: pierwszy poświęcony rewitalizacji terenu przy boisku Szkoły Podstawowej nr 46 oraz drugi związany z rewitalizacją zieleńców wzdłuż ul. Mickiewicza oraz chodników i zieleńców na ul. Orląt Lwowskich.

I tak mieszkańcy ul. Mickiewicza i okolic zwracali uwagę na potrzebę zamontowania dwóch furtek od strony ul. Orląt Lwowskich, które umożliwią użytkownikom wejście na nowy plac zabaw nie tylko od strony szkoły.

W spotkaniu wzięli udział projektanci ze studia ABM Anna i Bartosz Michalscy, którzy przedstawili podzielone obszary i projekt rewitalizacji poszczególnych lokalizacji. Zaproponowali też ekologiczny plac zabaw wykonany z naturalnych materiałów oraz przedstawili plusy dodatkowych nasadzeń żywopłotów i krzewów.

W Obszarze 1 obejmującym ul. Mickiewicza od ul. Prusa do ul. Powstańców Śląskich, zaproponowano przebudowę zieleńców, uzupełnienie przestrzeni o żywopłoty oraz donice z bylinami, które mieszańcy sami mogliby pielęgnować, a także poszerzenie dojść do miejsc parkingowych.

W Obszarze 2 w podwórku ul. Mickiewicza 21- 23 sugerowano nowe nasadzenia, donice z zielenią, naprawę nawierzchni, postawienie wiaty na rowery, oraz poszerzenie dojść do miejsc parkingowych.

Ciekawie prezentuje się zagospodarowanie Obszaru 3, gdzie od strony ul. Orląt Lwowskich ma powstać ogród społeczny. Mówiono o potrzebie wytyczenia tam nowego chodnika, zainstalowanie nowych ławek. oświetlenia i monitoringu. Będzie to też dobre miejsce do założenia łąki kwietnej.

W Obszarze 4a przy ul. Orląt Lwowskich od ul. Kossaka do pl. Słowiańskiego (strona południowa), zaplanowano przebudowę chodników, podobnie jak w Obszarze 4b przy ul. Mickiewicza, od ul. Powstańców Śląskich do ul. Białego. Z kolei rewitalizację zieleni poprzez nowe nasadzenia, założenie łąki kwietnej i modernizację małej architektury zaplanowano w Obszarze 5 obejmującym ul. Orląt Lwowskich od ul. Mickiewicza do pl. Słowiańskiego (strona północna).

Warto wspomnieć, że przedmiotem projektu jest remont części wspólnych budynków wspólnot mieszkaniowych przy Mickiewicza 5, 10, 11/Orląt Lwowskich 7, Mickiewicza 12, 16, 18/Orląt Lwowskich 5a, Mickiewicza 19, 21, 23, 38/ Powstańców Śląskich 5 (w tym takich jak: klatki schodowe, elewacje, dachy, instalacje, stolarka, bramy wjazdowe na podwórka), a także zagospodarowanie przestrzeni: przynależnych do poszczególnych wspólnot mieszkaniowych przy ul. Mickiewicza, Orląt Lwowskich i Powstańców Śląskich. Dodatkowo w jednym z lokali zostanie utworzona świetlica, a do utrzymania zieleni zapewniony będzie system retencji wody deszczowej.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij