Odnowić modernistyczną elewację z zachowaniem jej walorów

28.10.2019

Jak prowadzić prace, by zachować historyczny charakter budowli? - o tym rozmawiano podczas spotkania z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w sprawie odnowy budynku przy ul. Szymanowskiego 2. Elewację budynku, w którym dawniej mieściło się kino Gloria czeka remont.

Jak prowadzić prace, by zachować historyczny charakter budowli? - o tym rozmawiano podczas spotkania z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w sprawie odnowy budynku przy ul. Szymanowskiego 2. Elewację budynku, w którym dawniej mieściło się kino Gloria czeka remont.

Prace mają być dofinansowane ze środków unijnych z Obszaru Strategicznej Interwencji. Projekt został wpisany do zaktualizowanego "Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+" i jest częścią dużego zadania: "Rewitalizacja podobszaru 10 w Bytomiu - okolice ul. Dworcowej i Rynku". Liderem tego projektu jest Zakład Budynków Miejskich. Budynek przy ul. Szymanowskiego 2 jest własnością wspólnoty mieszkaniowej, jego zarządcą jest Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa, ale gmina posiada we wspólnocie udziały.

Planujemy prace, które mają przywrócić elewację do dobrego stanu technicznego - mówi Marek Stalmach, prezes Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej, z inicjatywy którego odbyło się spotkanie. Mając świadomość, że zarządzamy obiektem znajdującym się pod ochroną, chcemy prowadzić działania we współpracy z nadzorem konserwatorskim. Remonty budynków znajdujących się strefie ochrony konserwatorskiej to niełatwe zadanie.

Oprócz Łukasza Konarzewskiego, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, w spotkaniu uczestniczyli również: wiceprezydent Bytomia Michał Bieda, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Elżbieta Kwiecińska, projektant, a także przedstawiciele zarządu wspólnoty mieszkaniowej i inni zaproszeni goście.

Rozmawiano o tym, jaki zakres powinien obejmować remont, jak postępować w przypadku odnowy modernistycznego, pochodzącego z lat 30. ubiegłego wieku obiektu. Na kolejne spotkanie projektant z ramienia wspólnoty przygotuje założenia techniczno-konserwatorskie.

Przypomnijmy, że część budynku, w której działało kino Gloria spłonęła 8 kwietnia 2011 roku. Podpaliło je trzech nastolatków. W trakcie kradzieży kabli wrzucili oni do sali kinowej zapalone świece. Spłonęła sala kinowa i dach, kina nie udało się uratować. Gloria mieściła się w ośmiokondygnacyjnym budynku przy ulicy Szymanowskiego 2 w południowo-wschodnim narożu bytomskiego Rynku. Jej budowę zakończono w 1931 roku.

Budynek został zaprojektowany jako kompleks mieszkalno-rozrywkowy. Mieścił w sobie lokale mieszkalne, kawiarnię, salę dancingową oraz kino, które pierwotnie nazywało się Capitol. Nazwę Gloria nadano mu ok. 1934 roku. Kino działało nieprzerwanie do końca 1944 roku. W styczniu '45 roku zostało zdewastowane przez Armię Czerwoną, ale już po kilku miesiącach, w maju, uruchomiono je ponownie pod nazwą Odrodzenie. Kino działało do 30 czerwca 2006 roku w międzyczasie powracając do nazwy Gloria.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij