REWITALIZACJA A WYWŁASZCZENIA

13.10.2015

Przedstawiciele Bytomia brali 9 października w Warszawie udział w specjalnej konferencji poświęconej rewitalizacji.

Zdjęcie: Archiwum MIiR 

Czy zdegradowane budynki i kamienice, których właściciele nie są znani, mają szanse na nowe życie? Taką możliwość daje przyjęta przez Sejm Ustawa o rewitalizacji. Teraz czeka ona na podpis prezydenta, a Bytom – na wcielenie jej w życie, bo w mieście jest ponad 90 takich nieruchomości.

Przedstawiciele Bytomia brali 9 października w Warszawie udział w specjalnej konferencji poświęconej rewitalizacji.

Jednym z aspektów poruszanych przez Bytom była możliwość wywłaszczeń nieruchomości na cele mieszkalne w Specjalnych Strefach Rewitalizacji. Tworzenie takich stref daje gminom ustawa. Mogłyby korzystać one z licznych udogodnień w zakresie społecznego budownictwa czynszowego. Strefa ustanawia je jako cel publiczny, dzięki czemu na ich obszarze możliwe będzie przeprowadzenie wywłaszczenia nieruchomości na cele mieszkalne. Tego typu rozwiązań brakowało przez lata - mówił w trakcie konferencji Lucjan Goczoł, kierownik Referatu Planowania Strategicznego UM. W Bytomiu jest ok. 90 kamienic należących do właścicieli, których nie udało się znaleźć, mimo podejmowania przez miasto wielu prób.

Ustanawiając Specjalną Strefę Rewitalizacji na danym obszarze miasto będzie mogło wywłaszczyć te nieruchomości. Co ciekawe, na etapie wywłaszczenia gmina będzie zwolniona ze złożenia depozytu w celu odszkodowawczym, dzięki czemu nie zostaną zamrożone jej środki finansowe.

Dla miast ważne jest również prawo pierwokupu. Dotychczas gmina mogła korzystać z niego w szczególnych wypadkach, np. gdy dotyczyło to nieruchomości niezabudowanych. Teraz będzie mogła korzystać z niego także w przypadku budynków.

Rewitalizacja to także porządkowanie przestrzeni. Trzeba pogodzić się w tym, że niektóre budynki czy kwartały trzeba będzie wyburzyć - mówił Goczoł. Mamy w Bytomiu wiele opuszczonych i zdegradowanych oficyn. Zapisy ustawy nie mówią wprost czy będzie można na ten cel dokonywać wywłaszczeń. Przedstawiciele ministerstwa infrastruktury i rozwoju zapewniali podczas konferencji, że będzie taka możliwość, jeśli działania będą wykorzystane do celów mieszkaniowych.

Wiceminister Paweł Orłowski zwrócił uwagę, że rewitalizacja ma stanowić zespół działań, których celem jest pełne przywrócenie do życia konkretnego obszaru tak, aby poprawie uległa jakość życia jego mieszkańców. Dodał, że zgodnie z zapisami projektu Krajowej Polityki Miejskiej, to kompleksowy proces przemian społecznych, ekonomicznych, przestrzennych i technicznych służących wyprowadzeniu ze stanu kryzysowego najbardziej zdegradowane obszary. Różnorodne działania, służące rewitalizacji, powinny być skoncentrowane terytorialnie i prowadzone w sposób zaplanowany i skoordynowany, przez wypracowanie i realizację gminnych programów rewitalizacji.

Warto przypomnieć, że Bytom wraz z Łodzią i Wałbrzychem został objęty pilotażem, w trakcie którego mają zostać wypracowane dobre praktyki, z których będą mogły korzystać inne miasta.

W ramach pilotażu miasta korzystają z pomocy ekspertów wyłonionych przez ministerstwo infrastruktury i rozwoju. Wiadomo już, że Bytomiowi w rewitalizacji będzie pomagał Instytut Miast Polskich i naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podpisanie umowy odbędzie się 16 października w ministerstwie.

Prezentacja zawierająca wystąpienia przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Departamentu Polityki Przestrzennej podczas Konferencji "Ustawa o rewitalizacji. Szanse i wyzwania", MIR, 9.10.2015 r.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij