O Sprawiedliwej Transformacji z Fransem Timmermansem

07.12.2022

Frans Timmermans, wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej kierujący pracami nad Europejskim Zielonym Ładem był gościem 6. Śląskiego Festiwalu Nauki. W ramach wydarzenia polityk spotkał ze śląskimi i zagłębiowskimi samorządowcami. W spotkaniu udział wziął prezydent Mariusz Wołosz.

Frans Timmermans, wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej kierujący pracami nad Europejskim Zielonym Ładem był gościem 6. Śląskiego Festiwalu Nauki.  W ramach wydarzenia polityk spotkał ze śląskimi i zagłębiowskimi samorządowcami. W spotkaniu udział wziął prezydent Mariusz Wołosz.

Jak przekazał podczas poniedziałkowej /5 grudnia/ konferencji prasowej Frans Timmermans, Komisja Europejska zatwierdziła pięć planów sprawiedliwej transformacji polskich regionów górniczych mających na celu wspieranie terytoriów, które zostały najbardziej dotknięte negatywnymi  skutkami przeobrażeń.

- Oznacza to, że 3,85 mld euro jest dostępnych dla wszystkich pięciu regionów na transformację w w kierunku m.in. wysokoefektywnego przemysłu. Wszystkie te plany leżą teraz w rękach lokalnych i regionalnych samorządów, będziemy pracować nad nimi razem. To nam pozwoli zadbać o bardzo konkretne potrzeby lokalnej społeczności, a także potrzeby przedsiębiorstw zarówno dużych, jak i małych i średnich - mówił Frans Timmermans podczas konferencji prasowej na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Sprawiedliwa Transformacja zgodna z potrzebami

Krajowy Plan Sprawiedliwej Transformacji na szczeblu rządowym wraz z Terytorialnymi Planami Sprawiedliwej Transformacji (TPST) w regionach mają być podstawami realizacji przedsięwzięć opartych o nowy europejski instrument: Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FST; ang. Just Transition Fund - JTF). FST ma niwelować społeczne i gospodarcze skutki transformacji energetyczno-klimatycznej.

Wiceprzewodniczący KE tłumaczył, że fundusze będą zarządzane regionalnie i lokalnie, aby najlepiej odpowiadać potrzebom poszczególnych gmin. Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski podziękował Timmermansowi za ostatnie cztery lata pracy nad śląskim TPST.

- Mamy fundusze, największe w historii woj. śląskiego, z Polityką Spójności to jest ponad 5 mld euro - to wielkie pieniądze, aby transformacja mogła się rozpocząć. Mam nadzieję, że to nie pierwsze rozdanie, nie pierwsza transza tych środków. Pokażemy tu, na Śląsku, że potrafimy nimi dobrze zarządzać  - mówił Jakub Chełstowski, marszałek województwa Śląskiego.

Gościem konferencji był także prof. Jerzy Buzek, europoseł, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego. - Przyjazd przewodniczącego Fransa Timmermansa świadczy o tym, że Unia Europejska naprawdę zainteresowana jest sytuacją ludzi, sytuacją naszego regionu. Żeby ludzie tu żyjący nie zostali pozostawieni sami sobie - mówi prof. Jerzy Buzek. - Musimy mieć programy, które zależą od nas samych, od tego co się dzieje w naszym regionie. Tylko wtedy będziemy mieć pewność i poczucie, że to projekty, które są nam potrzebne.

- Bytom, jak inne miasta z górniczą przeszłością  ma przed sobą trudny proces odchodzenia od gospodarki opartej na węglu. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to szansa dla takich miast, jak nasze, aby mogło się zmieniać na lepsze, iść z duchem czasu i nadążać za potrzebami jego mieszkańców. To projekt cywilizacyjny, a dobrze zrealizowany może przynieść ogromne korzyści miastu - komentuje prezydent Mariusz Wołosz.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij