Nowe oblicze kamienicy przy ul. Piłsudskiego 42

11.01.2023

Można już zobaczyć wyremontowaną fasadę budynku przy ul. Piłsudskiego 42. Wybudowana z czwartym ćwierćwieczu XIX wieku kamienica jest jedną z siedmiu, które dostają nowe życie w ramach projektu Rewitalizacji podobszarów 10, 11, 12, 13 - Bytom Śródmieście, Rozbark.

Można już zobaczyć wyremontowaną fasadę budynku przy ul. Piłsudskiego 42. Wybudowana z czwartym ćwierćwieczu XIX wieku kamienica jest jedną z siedmiu, które dostają nowe życie w ramach projektu Rewitalizacji podobszarów 10, 11, 12, 13 - Bytom Śródmieście, Rozbark.

Realizująca inwestycję firma Efekt Sp. z o.o. zakończyła remont elewacji kamienicy, której uroda zaskoczyła samych wykonawców. Uwagę przyciągają bogate detale architektoniczne i żółta cegła klinkierowa, która po latach odzyskała swoją pierwotną kolorystykę.

Elewacja frontowa kamienicy przy ul. Piłsudskiego 42

- Na remont elewacji złożyło się czyszczenie i szereg prac remontowo- konserwatorskich polegających m.in. na uzupełnianiu tynków, detali architektonicznych, sztukatorskich. Prace prowadzimy pod nadzorem konserwatora zabytków - mówi Paweł Kucab, wykonawca inwestycji, właściciel firmy Efekt.

Więcej mieszkań

W kamienicy trwają intensywne prace remontowe. Wykonawca zdjął już okładziny  ścienne, sufitowe i podłogowe, częściowo wymienił też zniszczone belki stropowe oraz wszystkie okna. Zaizolowano i docieplono już fundamenty. Wkrótce rozpocznie się remont dachu i roboty termoizolacyjne.

Łącznie w kamienicy remontowanych jest sześć mieszkań, w których nie tylko wymieniane są okna, budowane łazienki, ale też montowane jest nowe centralne ogrzewanie gazowe.  Kolejne dwa nowe mieszkania powstają na parterze, gdzie kiedyś mieściły się lokale użytkowe. Zakres robót przewiduje też zagospodarowanie terenów. Jednym z elementów tej części projektu była rozbiórka starych zabudowań.

70 mieszkań do zasobu komunalnego

Projekt Rewitalizacji podobszarów 10, 11, 12, 13 - Bytom Śródmieście, Rozbark, w ramach którego  remontowane są kamienice o numerach 34-36, 38-40, 42-44   oraz narożna kamienica nr 50 na skrzyżowaniu ul. Webera, Kwietniewskiego i Piłsudskiego, to jedna z tych inicjatyw w Gminnym Programie Rewitalizacji, która stawia na poprawę wizerunku Śródmieścia. Łącznie remontowanych jest siedem kamienic, w których znajdzie się ponad 70 mieszkań, które zasilą bytomski zasób komunalny.

Wszystkie prace zakończą się w drugim kwartale 2023 roku. Całość prac będzie kosztować ponad 19,3 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków zewnętrznych to 15,4 mln zł, zaś wkład własny z budżetu miasta to ponad 3,9 mln zł.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij