Nowe miejsce spotkań w historycznym obiekcie

16.12.2021

Wymieniona na wzór oryginalnej zielona stolarka okienna, wyczyszczona, odnowiona cegła i uporządkowany teren wokół obiektu. Tak z zewnątrz prezentuje się wyjątkowej urody budynek przyparafialny przy ul. Konstytucji 26, który przeszedł całkowitą metamorfozę w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji.

Wymieniona na wzór oryginalnej zielona stolarka okienna, wyczyszczona, odnowiona cegła i uporządkowany teren wokół obiektu. Tak z zewnątrz prezentuje się wyjątkowej urody budynek przyparafialny przy ul. Konstytucji 26, który przeszedł całkowitą metamorfozę w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji.

Obecnie działa tam Klub Seniora im. św. Józefa, którego wizerunek w postaci płaskorzeźby umieszczono w jednym z zamurowanych przed laty okien.

Generalny remont przyparafialnego budynku przy parafii Świętej Rodziny trwał niecałe 6 miesięcy, a zakres wykonanych tam prac robi ogromne wrażenie. Fakt ten jednak nie dziwi, bo inwestycję realizowała krakowska firma budowlano-konserwatorska „DES”, która ma na koncie tak karkołomne przedsięwzięcia jak odbudowa oficyny pałacu Tiele-Winckerów w Miechowicach czy nowo wyremontowany zabytkowy gmach Młodzieżowego Domu Kultury nr 1.

- Aby budynek mógł służyć mieszkańcom naszej dzielnicy, potrzebny był jego kompleksowy remont. Do lat 80. mieszkał tu kościelny i organistka. Po ich wyprowadzce budynek stał i niszczał około 30 lat. Staraliśmy się zabezpieczać go przed całkowitą degradacją, ale dopiero po uzyskaniu dotacji z OSI mogliśmy przystąpić do konkretnych działań - mówi ks. Dariusz Pietraś, proboszcz parafii św. Rodziny. 

Gdzie historyzm przenika nowoczesność

We wniesionym na początku XX wieku budynku w stylu historyzmu do remontu było absolutnie wszystko. I tak wymienione zostały stropy, wszystkie instalacje elektryczne, wodno- kanalizacyjne, osuszono i ocieplono ściany oraz fundamenty budynku. Pilnego remontu wymagał także przeciekający dach, który ostatecznie wymieniono na nowy.

- Największym wyzwaniem było dla nas tak zaprojektować tę przestrzeń, aby była jak najbardziej funkcjonalna. Zależało nam także na odrestaurowaniu charakterystycznej dla tego stylu klatki schodowej i możliwie najlepszym dostosowaniu budynku pod względem jego dostępności dla osób z niepełnosprawnościami przy zachowaniu jego historycznej struktury - mówi Grzegorz Pronobis, projektant, właściciel pracowni architektonicznej Pronobis Studio, gdzie powstały także projekty przebudowy Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 i ul. Dworcowej.

Ponadto budynek został wyposażony w pętlę indukcyjną, czyli system wspoma­gania słuchu, umożliwiający osobie niedosłyszącej dostęp do informacji  o budynku poprzez aparat słuchowy.

Ekologicznie i z perspektywą na przyszłość

Przy projektowaniu i adaptacji przyparafialnego budynku pomyślano także o nowoczesnym systemie ogrzewania - panelach fotowoltaicznych oraz pompie ciepła. - Takie rozwiązania zapewnią nie tylko ekologiczne, ale też ekonomiczne użytkowanie obiektu - mówi ks. Dariusz Pietraś.

Warto dodać, że podczas projektowania i remontu obiektu, wzięto pod uwagę możliwość dobudowania do istniejącej bryły nowego obiektu. - Niezależnie od tego jakie projekty będą tu realizowane w przyszłości, jest to przede wszystkim miejsce spotkań dla mieszkańców Bobrka, przestrzeń, której wcześniej nie mieli i niejednokrotnie zwracali na to uwagę podczas prowadzonych przed kilkoma laty konsultacji społecznych. Mam nadzieję, że ta inwestycja będzie jednym z elementów, który zacznie zmieniać tą dzielnicę - mówi Grzegorz Pronobis.

Teraz seniorzy

Wyremontowany budynek stał się miejscem, którego drzwi są otwarte przede wszystkim dla starszych mieszkańców tej części Bytomia. 

- Klub seniora jest odpowiedzią na samotność tej grupy społecznej, która po przejściu na emeryturę, często w pustym domu, nie wie jak dalej żyć. Poprzez działania aktywizujące prowadzone w klubie zachęcamy uczestników do udziału w wielu ciekawych akcjach społecznych, edukacyjnych, prozdrowotnych  i kulturalnych - mówi ks. proboszcz Dariusz Pietraś.  

W projekcie społecznym bierze udział 45 seniorów, dla których przygotowano cykl zajęć z psychologiem, fizjoterapeutą, dietetykiem czy prawnikiem.

Projekt Rozwój usług społecznych w Bytomiu - Klub Seniora w Bobrku, którego celem była adaptacja przyparafialnego budynku i utworzenie Klubu Seniora przy ul. Konstytucji 26 kosztował prawie 1,8 mln.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij