Nowa Dworcowa - podsumowanie konsultacji

08.10.2020

Prawie dwa lata trwały konsultacje społeczne dotyczące przebudowy ulicy Dworcowej. Prowadziło je stowarzyszenie – Miasto dla Mieszkańców, a efekty prac społeczników przekute zostały w projekt przebudowy głównej ulicy handlowej Bytomia. W poniedziałek, 5 października władze miasta oraz projektant spotkali się z mieszkańcami i przedsiębiorcami z ul. Dworcowej, aby zaprezentować projekt i porozmawiać o harmonogramie rewitalizacji.

Spotkanie otworzył prezydent Mariusz Wołosz, który niejednokrotnie zaznaczał, jak ważna dla Bytomia i jego wizerunku jest przebudowa ul. Dworcowej. Rewitalizacja tej części Śródmieścia to duży krok w kierunku przywrócenia świetności sercu miasta – mówił prezydent Mariusz Wołosz.

Ponieważ czasu na aktualizację projektu przebudowy ul. Dworcowej nie mieliśmy dużo, zdecydowaliśmy się powierzyć tę realizację studiu, która posiadało już część niezbędnej dokumentacji. Środki, które otrzymamy na realizację tego projektu, musimy wydać do końca 2022 roku – tłumaczył Michał Bieda, zastępca prezydenta. Jak zaznaczał Michał Bieda, w najbliższych tygodniach złożony zostanie kompletny wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie. Przebudowa będzie mogła się rozpocząć na przełomie pierwszego i drugiego półrocza przyszłego roku – wyjaśniał wiceprezydent.

Podczas prezentacji koncepcji przebudowy ul. Dworcowej Grzegorz Pronobis z Pronobis Studio omówił założenia projektu. Po remoncie nowa Dworcowa będzie przyjazna dla pieszych – także dla osób niepełnosprawnych i mających problemy z poruszaniem się. Trakt zyska nie tylko nową nawierzchnię z ciętego kamienia, ale też zmieniony zostanie układ drogi. Ruch samochodów po ul. Dworcowej zostanie ograniczony, a układ ulicy będzie podzielony na funkcjonalne strefy: strefę ruchu, strefę komercyjną – dla lokalnych przedsiębiorców oraz pełną zieleni strefę rekreacyjną. W ramach rewitalizacji ul. Dworcowej renowacji doczekają się m.in. elewacje frontowe, dachy i klatki schodowe 11 kamienic.

Podczas poniedziałkowego spotkania swoimi opiniami o projekcie rewitalizacji ul. Dworcowej podzielili się lokatorzy zamieszkujący budynki przy deptaku oraz mieszkańcy i przedsiębiorcy zainteresowani przebudową. Mieszkańcy zadawali pytania dotyczące materiałów, z jakich zostanie wykonana nowa nawierzchnia Dworcowej, a także pytali o to, jak zorganizowana będzie przestrzeń zielona oraz miejsca spotkań. Uczestnicy zwracali uwagę na konieczność udostępnienia przy Dworcowej toalet dla przechodniów, wskazywali na konieczność zwiększenia częstotliwości odbioru śmieci oraz kwestie związane z monitoringiem. Rozmawiano też o poprawie estetyki podwórek przy ul. Dworcowej oraz odpowiedniej wentylacji budynków.

Podczas spotkania, w którym uczestniczyli zarządcy budynków, przedstawiono możliwości, z których mogą skorzystać wspólnoty planujące np. termomodernizację. Zachęcamy wspólnoty do zainteresowania się tym tematem i przeprowadzenia remontu np. izolacji pionowych w czasie, kiedy ulica będzie w przebudowie – mówił wiceprezydent Michał Bieda.

Ponieważ prace budowlane na ul. Dworcowej mają zostać podzielone na etapy, szczegółowe informacje o ich harmonogramie będą na bieżąco przekazywane zainteresowanym mieszkańcom oraz przedsiębiorcom prowadzącym swoje interesy przy ul. Dworcowej. Wartość całkowita projektu „Rewitalizacji podobszaru 10 w Bytomiu – okolice Dworcowej i Rynku” szacowana jest na ponad 20,4 mln zł. Miasto Bytom będzie starało się o dofinansowanie z Obszaru Strategicznej Interwencji w wysokości ponad 15,3 mln zł.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij