Murarska 3
Miejsce dla lokalnych aktywistów

14.01.2019

Będzie nowe miejsce dla lokalnych aktywistów z Bytomia! 16 stycznia podwoje otwiera Ośrodek Kreatywnych Inicjatyw przy ul. Murarskiej 3. Stanie się on jednocześnie oficjalną siedzibą na Śląsku Towarzystwa Urbanistów Polskich, które przenosi się z Katowic do Bytomia.

Będzie nowe miejsce dla lokalnych aktywistów z Bytomia! 16 stycznia podwoje otwiera Ośrodek  Kreatywnych Inicjatyw przy ul. Murarskiej 3. Stanie się on jednocześnie oficjalną siedzibą na Śląsku Towarzystwa Urbanistów Polskich, które przenosi się z Katowic do Bytomia.

Potrzebę uruchomienia takiego miejsca w samym centrum miasta zgłaszali uczestnicy warsztatów w ramach projektu pilotażowego rewitalizacji. Jednym z celów spotkań było wyłonienie lokalnych liderów, chcących mieć wpływ na otaczającą rzeczywistość. Udało się nam takich liderów wyłonić, teraz musimy im stworzyć przestrzeń do działania - mówi Anna Pyziak z TUP.

Przestrzeń wyremontowanego lokalu przy ul. Murarskiej 3/8 będzie można zaaranżować na spotkania, wystawy, konsultacje. Ma być to miejsce dostępne dla szerokiego kręgu odbiorców, gdzie na przykład przedstawiciele artystycznych zawodów będą mogli zaprezentować swoje usługi, grupy teatralne zorganizować próby, a aktywiści spotkać się i zastanowić nad rozwiązaniem jakiegoś problemu. W trakcie warsztatów niejednokrotnie podnoszono temat narosłych barier pomiędzy mieszkańcami, a pracownikami instytucji. Chcielibyśmy być łącznikiem pomiędzy nimi - dodaje Anna Pyziak.

Centrum będzie czynne przede wszystkim popołudniami. W środowym (16 stycznia) otwarciu wezmą udział: Katarzyna Ujma-Wąsowicz, Prezes Oddziału Śląskiego Towarzystwa Urbanistów Polskich; Mariusz Wołosz, Prezydent Bytomia; Izabela Domogała, Członek Zarządu Województwa Śląskiego; Maciej Borsa, Wiceprezes Towarzystwa Urbanistów Polskich; Maciej Aulak, Dyrektor Departamentu Programów Pomocowych Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju; Aleksandra Jadach-Sepioło z Krajowego Instytutu Polityki Przestrzennej i Mieszkalnictwa.  

Spotkanie rozpocznie się o 15.00 spacerem, podczas którego TUP zaprezentuje efekty projektu pilotażowego. Następnie, od 16.00 do 18.00 przy Murarskiej 3 goście rozmawiać będą m.in. o dotychczasowym przebiegu rewitalizacji w Bytomiu i perspektywach na przyszłość, a także o tym, co należy utrzymać, rozwinąć, a co poprawić w kontekście przekształceń miejskich.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij