Kolejne mieszkania socjalne wyremontowane

01.02.2023

Zakończył się remont i przebudowa dwóch kamienic: przy ul. Żeromskiego 3 oficyna i Kochanowskiego 15, gdzie powstało 16 nowych lokali z przeznaczeniem na najem socjalny. Prezydent Mariusz Wołosz przekazał we wtorek /31 stycznia/ klucze nowym mieszkańcom. To już kolejne przedsięwzięcie, dzięki któremu udało się uratować od lat wyłączone z użytkowania budynki.

Zakończył się remont i przebudowa dwóch kamienic: przy ul. Żeromskiego 3 oficyna i Kochanowskiego 15, gdzie powstało 16 nowych lokali z przeznaczeniem na najem socjalny. Prezydent Mariusz Wołosz przekazał we wtorek /31 stycznia/ klucze nowym mieszkańcom. To już kolejne przedsięwzięcie, dzięki któremu udało się uratować od lat wyłączone z użytkowania budynki.

- Dzięki tej inwestycji rozwiązały się problemy kolejnych bytomskich rodzin, które otrzymały mieszkania z zasobów komunalnych w wyremontowanych kamienicach. Jesteśmy w trakcie realizacji kolejnych projektów, dzięki którym odzyskujemy pustostany do ponownego zasiedlenia przez bytomian - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Remonty zostały zrealizowane w ramach projektu Utworzenia Centrum Usług Społecznych oraz lokali socjalnych, wspomaganych i chronionych w Bytomiu (Śródmieście i Rozbark).

Zniknęły stemple z kamienicy przy Kochanowskiego 15

Stemple, czyli drewniane podpory budynku, zniknęły już z kamienicy przy ul. Kochanowskiego 15 w Rozbarku. Wybudowany w latach 20. XX wieku od 12 lat był wyłączony z użytkowania.

- Zakres prac był ogromny - począwszy od wzmocnienia konstrukcji budynku za pomocą ankrów poprowadzonych wzdłuż ścian, przez wymianę stropów, dachu, drzwi okien po renowację elewacji. W sumie przy Kochanowskiego 15 wyremontowaliśmy osiem lokali o powierzchni 52-56 mkw. - mówi Andrzej Bąk, kierownik Działu Funduszy Bytomskich Mieszkań. Kompleksowy remont kamienicy kosztował ponad 3 mln zł, a remont wykonała firma Castori Sp. z o.o.

Nowe mieszkania przy ul. Żeromskiego 3


Kamienica przy ul. Żeromskiego wybudowana pod koniec XIX wieku w stylu historyzmu, decyzją PINB od końca 2016 roku była wyłączona z użytkowania. W ramach inwestycji budynek przeszedł kompleksowy remont łącznie z wymianą stropów, izolacją i osuszeniem fundamentów i ścian, a także remontem dachu, kominów i stolarki. Gruntowy remont przeszło całe wnętrze budynku: powstały ścianki działowe, położono nowe tynki, płytki, zainstalowano nowe sanitariaty i centralne ogrzewanie.

W wyremontowanym dzięki środkom unijnym budynku przy ul. Żeromskiego 3 powstało osiem mieszkań o powierzchni 40-43 mkw. Koszt inwestycji to ponad 2,6 mln zł. Remont wykonała firma Efekt Sp. z o.o., która realizuje w naszym mieście także unijne projekty rewitalizacji ul. Piłsudskiego i zagospodarowania ul. Kwietniewskiego, a także rewitalizacji Kolonii Zgorzelec.

Czas oczekiwania na lokal


Bytom, podobnie jak inne miasta mierzy się z problemem niewystarczającej liczby dostępnych do zasiedlenia lokali z przeznaczeniem na najem socjalny.

- Na najem socjalny lokalu oczekuje obecnie 1000 rodzin. Sukcesywnie remontowane wolne lokale, wskazujemy osobom uprawnionym do ich otrzymania według kolejności ujęcia wniosków na liście - mówi Magdalena Górak, dyrektorka Bytomskich Mieszkań.

68 lokali z przeznaczeniem na najem socjalny w remontowanych budynkach w 2023 roku


Utworzenie Centrum Usług Społecznych oraz lokali socjalnych, wspomaganych i chronionych Śródmieściu i Rozbarku, to niejedyny projekt, w którego ramach odzyskiwane są kolejne lokale. Kolejne 14 mieszkań będzie wyremontowanych w budynkach przy ul. Siemianowickiej 29 i ul. Alojzjanów 31 w ramach projektu Utworzenia Centrum Usług Społecznych oraz lokali socjalnych, wspomaganych i chronionych w Bytomiu.

W ramach projektu Rozwój mieszkalnictwa socjalnego w Bytomiu w tym roku kompleksowy remont przejdą dwa budynki obecnie nieużytkowane przy ul. Olszewskiego 11 i ul. Zabrzańskiej 126 oraz 40 lokali przy ul. Czajkowskiego, Jochymczyka, Olszewskiego, Stalmacha i Żwirowej. Łącznie do użytku mieszkańców zostaną przekazane 54 mieszkania z przeznaczeniem na najem socjalny.

Blisko 200 lokali w pozostałych remontowanych budynkach


W ramach Rewitalizacji podobszarów nr 10, 11, 12, 13 Bytom Śródmieście-Rozbark, trwa remont siedmiu budynków przy ul. Piłsudskiego 34-36, 38, 40, 42, 44, 50, Kwietniewskiego 23, gdzie łącznie wyremontowanych będzie 67 mieszkań, w tym kilkadziesiąt pustostanów.

Trwają też remonty budynków w Kolonii Zgorzelec (11 budynków, w których powstaną 32 mieszkania) oraz 20 budynków przy ulicach: Katowickiej, Kochanowskiego, Korfantego, Matejki, Miętkiewicza, Staromiejskiej, Witczaka i Żeromskiego. Trwające tam prace dotyczą lokali już zasiedlonych oraz pustostanów, które po pracach termomodernizacyjnych będą jeszcze wymagały wykończenia na koszt gminy.

Z kolei w ramach projektu Likwidacji niskiej emisji oraz termomodernizacji budynków trwają prace w dwóch budynkach: przy Placu Wolskiego 7 i przy ul. Piekarskiej 40. Po wykonaniu prac termomodernizacyjnych powstanie siedem mieszkań, które również będą jeszcze wymagały wykończenia na koszt gminy.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij