Klaster sposobem na rewitalizację

20.10.2014

Bytomską Inicjatywę Klastrową podpisali przedstawiciele gminy, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i eksperci z różnych dziedzin. To pierwszy krok do stworzenia Bytomskiego Klastra Rewitalizacji. Wyjątkowego, bo kluczową rolę w rewitalizacji miasta odgrywać będą sami mieszkańcy.

Bytomską Inicjatywę Klastrową podpisali przedstawiciele gminy, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i eksperci z różnych dziedzin. To pierwszy krok do stworzenia Bytomskiego Klastra Rewitalizacji. Wyjątkowego, bo kluczową rolę w rewitalizacji miasta odgrywać będą sami mieszkańcy.

Podpisana Inicjatywa Klastrowa ma przygotować miasto na pozyskiwanie i wydatkowanie środków unijnych,  w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji /OSI/ na lata 2014-2020. Całość ukierunkowana będzie na kompleksową rewitalizację miasta.

Rewitalizacja będzie miała sens tylko wtedy, kiedy wezmą w niej udział tutejsze instytucje, firmy i mieszkańcy – mówi Damian Bartyla, prezydent Bytomia. Przed nami ogromne wyzwanie, jakim jest odnowa miasta. Przygotowujemy się do tego - od momentu, w którym dowiedzieliśmy się o przyznaniu Bytomiowi dodatkowych pieniędzy w ramach RPO 2014-2020. Bytomski Klaster Rewitalizacji jest kolejnym krokiem, w tym kierunku – dodaje prezydent.

Do podpisania Inicjatywy Klastrowej prezydent zaprosił przedstawicieli bytomskich przedsiębiorców, m.in. Bytomską Izbę Przemysłowo-Handlową, Bytomską Radę Biznesu, Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości czy Związek Pracodawców Aglomeracji Górnośląskiej. Dokument podpisali też przedstawiciele organizacji pozarządowych, ekspertów a także miejskich instytucji, takich jak Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i Powiatowy Urząd Pracy.

Aby powstał Bytomski Klaster Rewitalizacji, najpierw trzeba utworzyć biuro klastrów, w ramach którego działać będzie zespół roboczy i zespół ekspertów.  Biuro klastrów opracowywać będzie analizy i propozycje konkretnych rozwiązań danego problemu. Prace te będą prowadzone w ramach tzw. grup tematycznych, tworzonych w gronie przedstawicieli sektorów: społecznego, kreatywnego, biznesowego i samorządowego.

Kluczowa będzie współpraca z zaproszonymi organizacjami pozarządowymi, bo to one są najbliżej ludzi i najlepiej wiedzą, czego im potrzeba. To mieszkańcy będą mieli realny wpływ na to, czy w zniszczonym i opuszczonym dotąd lokalu ma powstać na przykład pracownia krawiecka, artystyczna czy świetlica dla dzieci – mówi Lucjan Goczoł, kierownik Referatu Planowania Strategicznego i Funduszy Europejskich. Mieszkańcy będą również zapraszani do aktywnego włączania się w odnowę danego miejsca. Jeśli jakiś przedsiębiorca podejmie się realizacji remontu, będzie musiał zadeklarować, że zatrudni do realizacji tego projektu osoby bezrobotne, wskazane przez MOPR i PUP.

Izabela Domogała, naczelnik Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich dodaje: Ten klaster będzie wyróżniał nasze miasto, gdyż łączy różne sektory na rzecz rewitalizacji konkretnego obszaru. Wraz z  wypracowanym  modelem  współpracy, związani z nim ludzie będą mogli brać udział w rewitalizacji także innych polskich czy europejskich miast. Mam nadzieję, że w ten sposób stworzymy modelowy przykład kompleksowej rewitalizacji – począwszy od diagnozy, przez opracowanie dokumentacji, konsultacje społeczne, skończywszy na odnowie budynków i przestrzeni publicznych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii budowlanych.

Autor: iwo 

Zdjęcia: Natalia Bojanowicz

 

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij